Pohled do kráteru vulkánů nám otevírá další stránky kapitol z "Velké knihy dějin Země". Tentokrát nahlédneme do kráteru Hoyo Negro Cumbre Vieja na ostrově La Palma. Vrstvy lávy a tufů mě zaujaly neobyčejnou barevností i tvary. Barvy vypovídají o různorodém chemickém složení sopečných hornin od zásaditějších bazaltů (čedičů), chudších na obsah oxidu křemičitého až po kyselé horniny, například ryolit, obsahující větší množství SiO2.
La Palma je nejzápadněji položený ostrov Kanárského souostroví. Stejně jako ostatní Kanárské ostrovy je sopečného původu. Základnu má na dně Atlantického oceánu v přibližné hloubce 4000 m. V současné době je ze všech Kanárských ostrovů vulkanicky neaktivnější. Poslední erupce v minulém století byly zaznamenány v letech 1949 (San Juan Hoyo Negro) a 1971 (vulkán Tenegua).
Ostrov La Palma vznikl asi před 3 miliony let. Přibližně před 500 000 lety došlo k obrovské erupci, při níž se původní vulkán Taburiente zhroutil a vytvořila se kaldera (široký kráter) Caldera de Taburiente, Později docházelo na ostrově k dalším erupcím a po jeho délce vznikly menší sopky na hřebeni Cumbre Nuevo a Cumbre Vieja. Přírodní park Cumbre Vieja s aktivními sopkami se nachází na jihu ostrova, stejně tak i přírodní park Tenegua.
![]() |
Obrázek autorky
Zpět na Tajemná místa plná síly
Jana Vesuvanka