Teď v listopadu je to přesně tři roky, co jsme si mohli přečíst zprávu , že se v Tichém oceánu, asi 950 km od japonského ostrova Honšú, rodí podmořskou erupcí nový ostrůvek. V této oblasti to není nic zvláštního, ale ne každému ostrůvku, který vykoukne nad hladinu, je dopřán život. Aby nebyl ostrůvek rozmetán vlnami, musí být erupce silná a trvalejší, kromě popelu musí podmořský vulkán vyvrhovat i lávu, která po vychladnutí je pevná a dobře odolává náporu vln.
![]() |
Ostrůvek roste ...
Japonský ostrůvek se měl k životu velmi čile, chrlil popel, rozléval lávu, rozrůstal se a už v lednu 2014 se spojil se sousedním menším ostrovem Nischinoshima (Nišinošima), takže nedostal oficiálně nové jméno, jen v Japonsku je někdy nazýván Nijima. Starší ostrov, k němuž se nový připojil, vznikl spojením tří maličkých sopečných ostrůvků při erupcích v roce 1973-1974.
![]() |
![]() |
Podmořská erupce začíná ...... a spojení ostrůvku s původní Nišinošimou v lednu 2014
Sopečná činnost nového ostrůvku skončila v září 2015. V říjnu 2016 na něj vystoupili japonští geologové a biologové. Nainstalovali zde seismografy a prozkoumali osídlení ostrova florou a faunou. Nijima (Nová Nišinošima) je tvořen téměř černým, čedičem, v jehož vzorcích byly nalezeny pěkné krystaly augitu.
![]() |
![]() |
Pohled do centrálního kráteru po erupci ...... a procházka po nově zrozeném pobřeží
Místy roste vysoká tráva, žijí zde různé druhy hmyzu a usídlili se tu i ptáci. Trvale zde hnízdí terej maskovaný (Sula dactylatra), který se živí rybami. Hnízdí přímo v sopečném popelu. Kromě tohoto tereje byli pozorováni i drobní ptáci podobní vrabcům. Ptáci se podílejí na rozšíření života na nových ostrovech tím, že roznášejí peřím a trusem semena rostlin.
![]() |
![]() |
Terej maskovaný ....... a jeho mláďata narozená již na ostrůvku
Zrození ostrova a jeho osídlení životem je velkým zázrakem přírody a člověku dává jedinečnou možnost sledovat vývoj života na mladých vulkanických horninách.
Obrázky z archívu autorky
Zpět na Tajemná místa plná síly
Jana Vesuvanka