Lávové tunely

Možná, že jste se někdy setkali s pojmem lávový tunel nebo lávová jeskyně. Je to geologický útvar, který vzniká při toku řídké lávy, kdy její povrch rychleji chladne, tuhne a vytváří se tak strop tunelu, zatímco vespod láva ještě teče. Po ukončení výlevu lávy zůstane prázdný prostor.

S lávovými tunely se můžeme setkat na Havajských ostrovech, Galapágách, Azorských a Kanárských ostrovech, na Sicílii, Islandu, Surtsey… Všude tam, kde vulkány chrlí řídké čedičové lávy, které rychle tečou. Při erupci Etny v roce 1994 se vytvořil tunel téměř 1 km dlouhý.

 

Thurstonský lávový tunel na Havajských ostrovech a pohled na lávévý tunel na Islandu

Nejdelší tunel na světě je více než 9 km dlouhý a nachází se v Národním parku Tsavo v Keni.

Na stěnách tunelů žijí bakterie, jež tu vytvářejí povlaky a berou si živiny přímo z lávy. Na Havajských ostrovech se můžeme setkat i s dalšími živočichy, například mnohonožkami, cvrčky a pavouky slíďáky. Tito živočichové jsou přizpůsobeni životu ve tmě podobně jako živočichové v jeskyních (tzv. troglodyti) a proto nemají vyvinuté oči a jsou téměř bezbarví.

 

Lanzarote - Luc Viatour na a vstup do Cueva de los Verdes

Obrázky z archívu autorky

Jeden z nejzajímavějších lávových tunelů, který je dokonce využit i kulturně, se nazývá Cueva de los Verdes a nachází se na ostrově Lanzarote (Kanárské ostrovy). Byl vytvořen vulkánem Corona, dnes již pravděpodobně vyhaslým, je 6 km dlouhý a 24 m široký. Táhne se od sopky směrem k oceánu. Teplota v tunelu byla ještě dlouho podstatně vyšší než v okolí, takže horké plyny vystupující z lávy se smísily se vzduchem a hořely. Tímto oxidačním procesem se vytvořily na stěnách jeskyně červenavé a zelené plošky. Láva již ztuhlého příkrovu se přitom částečně roztavila, kapala do jeskyně a opět ztuhla. Tak se vytvořily jedinečné čedičové krápníky, jež visí ze stropu i stěn jeskyně.

Cueva de los Verdes v minulosti sloužila jako útočiště obyvatelům ostrova před normanskými a španělskými dobyvateli. V současné době je velkou turistickou atrakcí - je zde knihovna, restaurace a díky výborné akustice čediče i koncertní síň.

 

Z ostrova Surtsey u Islandu

Obrázek autorky


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Jana Vesuvanka