Z Havajských ostrovů

Tento obrázek vás zavede na ostrov Hawai v Tichém oceánu, kde se nachází jeden z nejaktivnějších vulkánů na světě - Kilauea, který volně rozlévá řídkou lávu a při prudší erupci láva vystřikuje do výšky a vytváří fontány.

Láva je čedičová, výrazně zásaditá (ultrabazický čedič), obsahující větší množství železa a hořčíku a velmi málo oxidu křemičitého (nejvýše 43 % SiO2). Její teplota dosahuje až 1200 stupňů, magma vystupuje z hloubky 50 - 60 km. Řídká láva se poměrně rychle pohybuje, chladnutím na povrchu tmavne a tuhne, uvnitř chladne pomaleji. Při pohybu vytváří zajímavé útvary, připomínající provazce. Proto se nazývá provazovitá láva - havajsky "pahoehoe". Láva často stéká i do oceánu, takže ostrov postupně narůstá.

Na vulkánu Kilauea byla vybudována v roce 19012 vulkanologická observatoř (druhá na světě po observatoři na Vesuvu). Založiol ji americký vulkanolog Thomas A. Jaggar.

Sopky, které volně rozlévají lávu a nechrlí popel, se nazývají štítové. Typické pro ně jsou mírné svahy (nevytvářejí klasické kužely jako stratovulkány, které chrlí lávu i popel).

Havajské ostrovy, vytvářející v oceánu řetězec, vznikly postupně podmořskými erupcemi nad tzv. horkou skvrnou pod dnem oceánu, kde je zeslabená oceánská deska a magma proniká na dno oceánu. Pacifická deska se pohybuje západním směrem. Vzniklé ostrovy se tak pomalu stěhují z horké skvrny a na západě vyhasínají, zatímco na východě se postupně rodí nové ostrovy. Na svoje zrození čeká i budoucí ostrov Loihi.

 

Obrázek autorky


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Jana Vesuvanka