Hora Fudži jako inspirace pro malíře

… kolik máš barev
a kolik tváří ?
Malířům nestačí barvy
básníkům slova,
aby tě oslavili

A přece pověst
o tvé kráse
rozlétla se
po celém světě ...

 

Fudži - japonsky japonsky: 富士山; Fudži-san, je nejvyšší hora Japonska (3776 m nad mořem), která se nachází na ostrově Honšú při pobřeží Tichého oceánu. Osamělá hora, tyčící se z nížiny, je považována pro svůj tvar pravidelného kužele za nejkrásnější sopku na světě. Je to stratovulkán (sopka chrlící popel i lávu), v současné době v klidu.

K první erupci, o níž se dochoval záznam, došlo v roce 800 př. n. l. Od té doby jich bylo zaznamenáno ještě několik.

K poslední erupci došlo v roce 1707. Popel se tehdy dostal až do Tokia (dříve Edo), vzdáleného přibližně 100 km, kde vytvořil několikacentimetrovou vrstvu. V současné době je vulkán v klidu, jen občas vystupují z puklin poblíž vrcholu slabé obláčky páry.

Obvod hory při jejím úpatí je 125 km, průměr kráteru v horní části je 850 m, jeho obvod 2669 m a hloubka 220 m. Fudži patří k nejmladším horám Japonska, její stáří je přibližně 10 000 let.

Fudži je odedávna symbolem Japonska, je uctívána jako posvátná hora šintoisty i buddhisty. Dokonce existuje i sekta Fudžikó, která věří, že v nitru hory sídlí bohyně, a její členové se zasvěcují přímo této hoře.

Fudži je poutním místem Japonců a v současné době i magnetem pro turisty z celého světa.

Fascinující hora, jejíž vrchol je po většinu roku pokryt sněhem, se stala velkou inspirací pro básníky, malíře i fotografy. Téměř v každé rodině se najde obrázek Fudži. Podívejme se na několik obrázků této této posvátné hory.

 

Soubor obrazů (barevných dřevotisků) - 36 pohledů na Fudži vytvořil Katsuushika Hokusai (1760-1849), z nichž vybírám následující tři:

 

 

Autorem obrázku vpravo - “Fudži v zimě roku 1930” - je Kawase Hasui

 

 

Zajímavý obrázek namaloval Kiyoshi YAMASHITA ... autorem obrázku vpravo je Koichi Okada
 

 

Hora Fudži vystupující z mraků je dílem malíře Kaii HIGASHIYAMA ... autorem obrázku vpravo je Yugioh Aitsu Deck

 

 

Fudži inspirovala i zahraniční malíře, například Michael Creese ... obrázek vpravo  namaloval Seki Boatman

 

 

Byly to stovky malířů japonských i zahraničních, uvedla jsem jen nepatrnou ukázku. I pro mě je Fudži velkou inspirací, zaujaly mě zejména japonské obrázky,

a tak přidávám i svoji kresbu.

 

 

Obrázky z archívu autorky


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Jana Vesuvanka