Malé povídání z veliké Číny (6)

Teď už nám pomalu konci období dešťů, nevím jestli to je opravdové období dešťů, ale porad prší a i velké slejváky a je tak vlhko, ze když se sprchuju, tak to v koupelně neuschne ani za cely den. To vypadá tak na 100% vlhkost. Jsou strašné velké bouřky, tak jsem ráda, ze jsem doma v pokojíčku. Dneska už je to zase veselejší :) Máme teď pocitovou teplotu 33 stupňů. Myslím, ze mi tady ty horka budou chybět :D U nás se člověk takhle nikdy nezahřeje :D
 

Maovou muzoleum. Z té tribuny nad obrazem byla roku 1950 vyhlášena Čínská lidová republika


Chtěla bych vám napsat o výletě do Pekingu, jak se tam líbilo mně.
Kvůli dešti jsme se tedy rozhodli jet do Pekingu. Prvně jsem sice plánovala vyletovat s Luckou po okolí :) tak do 300 kilometrů,ale...a protože jsem chtěla vidět Peking a slyšet tu nejlepší čínštinu. Tak to bylo moc dobré, že jsem tam alespoň měla s kým jet, i když to bylo dost daleko na jeden týden cestování.
Jely jsme v lůžkovém vlaku (13.5hodin), tak jsme se vyspaly a ušetřily za ubytovaní. (Ještě teda byly nějaké srandovní moje zmatkovací příhody v neděli, jako že jsem koupila špatný lístek a hrozne jsme spěchaly.) Spěchaly jsme pořád a cely týden. A vlak nám pak ujel ještě jednou.
No bylo to vesele :)

 

 

Nahoře Most duhy, pod ním osobní palác císařů dynastií Ming a Quing


Chtěla jsem vidět moc míst, tak to byl spis výlet pro mě než pro Lucku...
Lide v Pekingu jsou moc hrdi na svoji čínštinu, že mají tu nejstandardnější čínštinu... což je pravda, protože s pekingského dialektu byla vytvořena PuTong Hua (univerzální čínština - standardni čínština). Takže když vynechají to svoje "er", tak můžete klidné každému na ulici rozumět. což v Hangzhou nejde, protože tomu dialektu se nedá rozumět.

Lidé mě klidné opravovali, a dokud jsem to neřekla dobře, tak mi ani neodpověděli na otázku. Nebo jsem si kupovala zmrzlinu a dokud jsem nezopakovala dobře název, tak mi ji nedali :D Pak mi jeden pán říkal, že se musím ještě moc učit ! Měl pravdu, protože jsem se ho místo na jeho oblíbeny sport ptala na oblíbené zvíře... No považte, není to na zabiti :D

 

Zakázané město, hlavní palác v rekonstrukci, brána na náměstí Nebeského klidu a příbytky císařových konkubín


Lidé si se mnou docela hezky povídali. Hlavně jsme si teda povídali o Lucce, protože na ni všichni byli zvědavi, co je to za krásku a jaktože nemluví :)
U Pekingu to vypadá jako u nás doma, jenom je tam hrozná rovina, něco jako u Kolína :D..Ale jinak stejné stromy. Na polích bylo vidět pracující lidi, tak jsem z toho měla radost.
Ani není v Pekingu takové teplo a vlhko jako v Hangzhou. Ale Hangzhou je Hangzhou :)

V Pekingu jsme se začaly na náměstí Tian'an men (náměstí Nebeského klidu). V mauzoleu Mao Zedonga jsme nebyly, protože tam byli jenom dopoledne, tak jsme se tam už nevracely. Tak jsem velkého Maa neviděla. Pak jsem se šly podívat k Opeře. Chrám Nebes jsme viděly jenom z venku, protože už bylo moc večer, ale krásně jsme si odpočinuly tam v parku a kochaly jsme se oblohou a nasvíceným chrámem.
Zakázané město jsem si prošly celé. Třeba jsme viděly bronzové nádoby staré 10tis let (což je úžasné!), ale když jich takhle vidíte 50, tak už se tomu moc nepodivujete. Zakázané město bylo zajímavé, škoda, ze tam není udělaná trošinku ucelená ukázka, jak se přesné žilo, během různých dynastii... Jenom dynastie Ming a Qing tady žily. Viděly jsem zařízené budovy pro císařské konkubíny. Někteří císaři jich měli až tisíc. Myslím, ze některé z nich ani císař v živote neviděl :D Do těch domečku nás nepustili, tak jsme koukaly různě přes skla nebo když byly otevřené dveře. Hlavní císařský palác se opravuje, tak jsme si ho prohlídly jenom zvenku.
 


Císař a Císařovna - pejsci. Plení trávy na nádvoří v Zakázaném městě. Vpravo dole jezero v Letním paláci

 

Mám teď oblíbené takové "pejsky", jsou to taková kamenná roztomilá zvířata :) jsou to znaky císařovny a císaře :) Císařovna má malého pejska pod tlapkou a císař má asi zeměkouli. Moc se mi libí. Tak se nedivte, ze jsou v albu na tolika fotkách ...

Ve středu jsme jely na Čínskou zeď. Tak už jsem viděla Čínskou zeď! Už mužů klidné jet domu. Teď už mužů klidné i umřít :D

Pak jsem ještě na rychlo se jely podívat k olympijským stadionům, takže až bude olympiáda, tak vám budu říkat, tak tohle jsem viděla na vlastní oči, u toho jsem stala :D

 

Vlevo nahoře Opera, dole přípravy na olympiádu - vpravo hlavní olympijský stadión


Potkaly jsem tam jednoho Američana, takový starší pan. Říkal nám, že už je na své osmé cestě okolo světa. Světoběžník :) a protože mi už jsme jely domu, tak jsem mu věnovala mapu Pekingu. Tak má na nás alespoň památku. Říkal, že u něj v okolí bydlí spousta Čechů a všichni si otevřeli pekařství. A on že taky umí péct kynuté koláče (uměl to říct i českým jménem), podle českého receptu od jedné té Češky. Jen mu víc chutnají koláče s párkem či jiným masem. ale makové a tvarohové má taky rád :)

Pak jsem ještě oslavila svoje narozeniny, měla jsem dokonce dort se svíčkama ;) a dostala jsem malou flašku rumu, krásný dárek :) a dvě kytky. tak se to všechno hezky vydařilo ;)

 

 


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Anna