Malé povídání z veliké Číny (5)

Chcete také studovat v Číně?

Kdybyste o někom věděli, kdo by chtěl studovat doktorské studium v cizině, tak tady je nabídka stipendia doktorandského studia na Zhejiang University v Hangzhou

http://iczu.zju.edu.cn/Eg_index_news_show.php?cate=36&xcate=36&id=91

O čem to je (pro ty, kdo to nechtějí číst:

Příští školní rok bude 2008-2009 a je třeba se přihlásit na celý doktorandský program.

Angličtina se používá jako vyučovací jazyk pro následující studijní programy : "Science, Engineering, Agriculture, Economics, Business, and Medicines." Humanitní obory jsou vyučovány v Čínštině.

Výlet k Jezeru tisíce ostrovů

Minulý týden v pátek jsme jeli na výlet, který organizovala škola. k jezeru tisíce ostrovů (Qiandao hu) ... toto jezero je ukázkou čínského megalomanismu... Je to umělé vytvořené jezero z období "Velkého skoku vpřed" (1958 až 1960) ... takže to, co se označuje jako ostrovy jsou vlastně vrcholky hor...a tím, že se zatopila i nějaká sídla, tak je to teď velká atrakce... přirovnávána se to k bájné Atlantidě ...

 

 

Jelo nás asi 12 autobusů, a pak jsem si pronajali lodě a jezdili jsme po jezeře, a zastavovali u různých ostrovů... Ostrov ptáků (na obdivování byli holubi, krocani, slepice, paví a ptáci s nápisem "umí mluvit"...tak se lidí předháněli na ne mluvit... Ale papoušci, nebo co to bylo...se neobtěžovali promluvit)... Pak jsem byli na ostrově hadů (člověk se mohl vyfotit s velkým hadem okolo krku :) tak to jsem raději nezkoušela, co kdyby to byl škrtič!)... A pak ještě na takovém umělém souostroví, kdy mezi jednotlivými ostrovy byly lávky...tam byly cedulky na různá přání, a takové různé čínské symboly a muzea... moc věci

Lidí tam bylo mraky... Jeli jsem se třídou,  tak to bylo veselé Z tohoto výletu mám nejvíc fotek se sama sebou, protože se pořád takhle všichni fotili... A když jsem se nefotila, tak se vyptávali..."Ty se tady nechceš nechat vyfotit?"...tak lepší, než se vymlouvat, bylo nechat se vyfotit ...

 

 

Tak to byl dobrý výlet, krásný pohled z autobusu do krajiny. Dokonce jsem viděla ta rýžová pole a u nich byli uvázáni ty jejich "krávy" i s tím ptákem na hřbetě (pták uvázanej nebyl. Popovídala jsem si se spolužákama, tak to bylo moc zajímavý...jen škoda, že tam nebyli i Mexičani.. jeli totiž někam jinam...tak tam byli jenom nemexičtí spolužáci :)

Teď pro vás mám jedno velké doporučení :) Nečtete žravý! Já jsem to teď zkoušela dělat...a úplně mě to vzalo všechnu energii.. Tak ji teď znova nabírám :) Lepší je žít svůj život...a jak mi napsal Franta: "Papír snese všechno." :) Tak se udržujte v dobře náladě :) a hlavně, už je jaro, tak je to dobrý :)

Josef je z toho tady všechno nadšený...tak mě to alespoň nutí neustále přemýšlet... :)

 

 

Číňané a cizinci

Lidé jsou tu hodní :) usmívají se a někdy mě i zastaví a zkouší si se mnou povídat... Musím se pořádně učit čínštinu, třeba si jednou s někým řeknu i něco víc, než že jsem z Čech.(případně z Československa :).

Nejvíc si tu z cizinců rozumím s Němci. jsou nám nejblíž, ze stejných podmínek... Jsou hrdí na pivo a jsou legrační... Můj spolužák Tomáš teď na mě mluví německý, tak je to moc příjemný, mám němčinu řada... Rozumím, ale mluvit mi nejde... Míchat tolik jazyků to už je moc :) -(myslet v češtině, rozumět angličtině, pokoušet se mluvit v čínštině ... to si zkuste ještě zformulovat větu německy :).

Kdybyste chtěli uzavřít manželství s cizincem... a mít děti, tak nejlepší místo na to je Austrálie :). Tam je to normální... a dítě to bude mít lehké a vy taky :) (nejsou tam na to takové předsudky...si myslím). Mám spolužáka z Australie... Jeho tatínek je Němec a maminka je napůl Číňanka a napůl Malajsanka... Tak si můžete představit, jaký je ten spolužák krásný míšenec :D.

Cizinci jsou tu většinou ekonomové a bussinesmani :). Mexicani jsou placení mexickou vládou na 2 roky, naučit se čínský a uzavřít tu nějaký obchod... Čínštinu se neučí, jak jsem si myslela, aby se lépe domluvili s čínským obchodním partnerem...ne! Je to aby trochu rozuměli, ale v obchodu stejně budou používat angličtinu... Nesmíte dát při obchodu protivníkovi jazykovou převahu... Angličtina - cizí jazyk pro všechny

Mladí Číňani umí dobře anglicky... Ptala jsem se své spolužačky z Ameriky, kdo z cizinců má nejlepší angličtinu.. .a ona řekla, že Číňani! ....Tak to vidíte... proč my nejsme schopni tu angličtinu víc vypilovat? Je to, když už dokážeme mluvit, tak pak už neděláme žádné pokroky... To je jako kdyby všichni studenti v Čechách uměli čínský!! Nestojí to za zamyšlení? Udělat něco s tou angličtinou ... čínštinu bych asi nezkoušela....

Ještě k tomu, jak je to s věkem Číňanů :) Čínský věk se nepočítá od narození, ale od početí ..  i když narozeniny slavíte opravdu v den, kdy jste se narodili.... Takže když se narodíte, tak je vám 1 rok (u nás je to 0 let) a pak s začátkem nového čínského roku se vám připočte nový rok, takže jsou vám rázem 2 roky (a u nás by vám bylo třeba 14 dní)... :).

Návštěva spolužačky Lucky

Minulý týden jsem tu měla na návštěvě moji kamarádku spolužačku z gymplu Lucku.  Bylo to s ní vesele. Všímala si spousty věci co já nevidím. tak jsem ji řekla, jestli by nenapsala něco pro vás. Takže - autorkou následující kapitoly je Lucka Focherová.

Celý pobyt v Číně byl úžasný zážitek. 7 dní je strašně málo času, přesto jsme viděly Peking, Velkou čínskou zeď, Shanghai a Hangzhou. Z Číny jsem odjížděla unavená, vyhladovělá, s puchýři na nohách a poďobaná od komárů. Stalo to ale každopádně za to!!!

Letěla jsem přes Kyjev. 6.6. z Prahy. Do Shanghaie jsem přiletěla 7.6. v 7 ráno, takže jsem přesně stíhala sraz s Aničkou v 8. Jenže jsme bohužel na sebe čekaly každá na jiném terminálu, takže nám trvalo další hodinu, než jsme se potkaly. Navíc jsem ji já mohla pouze volat (60 Kč/min) a ona mi zase mohla jen psát sms. Takže bezva komunikace:).

 

 

Dvacet Lucčiných postřehů z Číny

 1. Anička vymyslela heslo: "Kdo není první, není Číňan". Pokud budete chtít vylézt z autobusu nebo metra, musíte se hrozně cpát ven, jinak vás nastupující Činaní zatlačí zpět do vozů.
 2. Činaní běžné předbíhají ve frontě.
 3. Nedivte se, až vás přejede na přechodu auto. Pokud není přechod se světly, musíte být silnější než auto, abyste přešli. Pokud svítí chodcům zelená, ještě nemají vyhráno, protože je může přejet auto odbočující zleva nebo zpráva.
 4. Modrooké blondýnky se v Číně budou cítit jako celebrity, protože na ne bude každý zírat a bude se chtít s nimi fotit jako se mnou:))
 5. Těšila jsem se, až ochutnám všechny čínské dobroty, bohužel jsem se z nich buď poblinkala, nebo dostala průjem. Takže jsem celý týden jedla instantní ovesnou kaši nebo suchou ryzí:(.
 6. Až si budete kupovat zmrzlinu, počítejte s tím, že zelená není pistáciová, ale s příchutí zeleného čaje. Béžová barva zmrzliny by mohla znamenat příchuť hrachových kličku bo co to bylo zač.
 7. Hrozně jsem se vyděsila, když nám v jedné čínské restauraci donesli slepičí polévku, ve které plavala celá slepice i s hlavou a pařáty.
 8. Pokud cestujete v Číně vlakem, nikdy si nekupujte jízdenku, pokud vám vlak jede za min než 2 hodiny. Nám totiž 2x ujel, protože jsme nemohly chytnout volného taxíka, a i když už nám nějaký volný zastavil, tak jsme zůstaly stát v dopravní zácpě.
 9. Nemám řada turecké záchody - v Číně jsou téměř všude.
 10. Čína má krásné hory, jezera, čajová pole, bamusy, velké brouky, budhistické chrámy (vypadají všechny stejně), spoustu studentů, nádherné olympijské stadióny (alespoň zvenku).
 11. Shanghai je plná mrakodrapů, je tam celkem smrad, vlhko, prach. Určitě se běžte podívat na Pearl Tower. Ale doufám, že budete mít větší štěstí než my a budete vidět dál než 5 cm za sklo:))). Byly jsme nahoře v té největší průtrží mračen, co jsem kdy zažila. Muzeum v této věží je prý nejhezčí v celé Číně. Souhlasím.
 12. Měla jsem první Vánoce z jízdy v Maglevu, který dosáhl max. rychlosti 431 km/h.
 13. Všechny turistické objekty hlídají příslušníci čínské armády, neradi se fotí a jsou asi o 10 let mladší než já:))))
 14. Anička dostala krásný dort k narozeninám. Čínské sladkosti moc krásné vypadají, ale chuť je bleeee.
 15. Nechápu, jak můžou Činaní pít horkou vodu jen tak bez ničeho.
 16. V Číně existuje několik příchutí ledového čaje, ale všechny chutnají více méně po jasmínu.
 17. Super zážitek je, když vás někdo od jedné budovy hostelu doveze ke druhé budově na vozíku připojeném ke kolu, a to po velmi frekventované silnici:)
 18. Překvapilo mě, že se na východě Číny stmívá už po 6. hodině. Usoudila jsem, že to bude tím, že je v celé Číně jednotný čas.
 19. V Shanghaii jsem viděla jednu budovu s lešením. Z jedné strany bylo železné a z druhé strany domů bambusové:)))).
 20. Čína je prostě Čína a každý si v ní musí zažít vlastní zážitky. Takže všem vřele doporučuju!!!

 

 

 

Mějte se krásné a vesele! :)

Opatrujte se!


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Anna