Malé povídání z veliké Číny (3)

Byla jsem se podívat v Shanghaii, bylo to zajímavé, ale Hangzhou je hezčí :) pak jsem byla na vycházce v zahradách okolo jezera, krásné to tam
kvetlo, a protože bylo po dešti, tak byl úplně krásný svěží vzduch...hezky :)

Výlet do Shanghai

 

Na obrázku vlevo je nejznámější pohled na Shanghai s televizní věží. Kolem je Pudong - finanční zóna. Obrázek vpravo ukazuje People square (Lidové náměstí) - hlavní náměstí v Shanghai.

 

Ještě jeden pohled na People square. Vpravo pak vidíte loď v podobě draka a na pozadí opět čtvrť Pudong.

 

Noční pohled na muzeum ... no a že se pořád nekope jen v Praze, to vidíte na obrázku vpravo.

 

Ulice jsou v Shanghai stále plné lidí ... na obrázku uprostřed je autorka článku

 

Cesta vlakem z Hangzhou do Shanghai ... na displeji ve vagónu je vidět údaj o okamžité rychlosti - 163 km/h

 

Čínština je jazyk nevyzpytatelný ...

Chtěla bych vám napsat, co mě potkalo a co jsem se dozvěděla.

Na hodině naše učitelka, protože jsem probírali "změnu stavu",  tak řekla: "ty si přibrala!" všichni jsme se vyděsili, co je to za  drzý a netaktní příklad, ale tvářili jsme se jako že nic...ale jedna Američanka to nevydržela a začala se natřásat a vrtět, co to má znamenat, že tohle se  přece neříká...učitelka se vyděsila...vypadalo to na mezinárodní faux-pas .... tak nám to bylo vysvětleno. když vám v Číně řeknou, že jste přibrali,  tak to znamená, že děláte dobře svou práci, je vidět, že jste spokojeni v osobním životě...prostě pochvala jako vyšitá :) (myslím, že to brzy činaní přestanou používat. protože i tady začíná být moderní, být hubený - výhodou/nevýhodou je, že rýže je málo výživná, takže jsou tu všichni většinou hubení. ale tím, že se začíná konzumovat víc mléčný výrobků a
mouky (pšenice)....tak se to jistě projeví :) to že jste přibrali, nebude jen o vašem výkonu v práci nebo ve škole a to že jste spokojeni :))))

Chodí za mnou různí lidé a jestli si se mnou můžou povídat...pravdou je, že se jim to ve škole vtlouká >>když vidíte cizince oslovte ho a procvičte si svou angličtinu<< ... tak jsem tady dost často takový pokusný králík na procvičování angličtiny.

Z toho vyplývá, že činané se mnou nechtějí procvičovat moji čínštinu, raději procvičují se mnou jejich angličtinu.

Jednou mi jedni čínští kamarádi řekli, že musím mít hezkého kluka, se kterým chodím...tak jsem se divila>>proč?<<, >>co?<<, a  pak když jsem vypadala asi dost překvapeně, tak mi řekli, že to znamená, že jsem hezká, takže i můj kluk musí být hezky :))))))))) tak to bylo moc vesele.

Teď se chvíli pokochejte klidnou a důstojnou krásou okolí Západního jezera ...

 

 

 

 

O smlouvání ...

Kdyby vám říkal někdo, že se všude smlouvá, tak to není pravda! v normálních obchodech se nesmlouvá. ani v taxíku, protože používají měřiče
kilometrů...můžete smlouvat jen, když vás věže bez měření, což je ale zakázané...smlouvat se může ve všech obchodech s padělaným zbožím...na Nanjing
Road v Shangaii..tahle ulice je tím známá....můžete si koupit "značkové" oblečení tak za 1/3 až 1/4 ceny, kterou vám řekli poprvé :) (mě smlouvání nebaví :) tak nesmlouvám, když se mi to zda moc drahé tak to nekupuju...a když mě moc otravují, tak raději koupím, abych měla pokoj :) )

Tak to je pro dnešní den tak všechno ... tento týden mám zkouškové, ale nijak se to neliší. do školy musíme, jen jsou ještě navíc testy. a teď to se podržte, kvůli volnu v pondělí a v pátek během června, si budeme nahrazovat a to v sobotu a v neděli 26. a 27.dubna....myslíte, že by někdo v Čechách přišel do školy v sobotu a v neděli?

Pro odvážlivce se silnějším žaludkem je tu na závěr reportáž se šnekem ...

Je to trošku zdlouhavější procedura ... a pokud máte hlad, asi byste se měli trochu najíst předem. Nejprve je potřeba domácího pána vypudit z jeho obydlí. Chvilku to trvá, i když je vařený. Pak se teprve na misce oddělí zadeček - a nechte si chutnat !

 


Zpět na Tajemná místa plná síly

 

Zpět k Mostu ?

Anna