Udělejte si slunovratový věnec

 Nemám samozřejmě na mysli věnec pohřební, který byste si dělali do zásoby. Mám v úmyslu vybídnout vás k výrobě ozdobného věnce na dveře, třeba u příležitosti letního slunovratu. Tak nějak máme zafixováno, že je věnec pohřební a věnec adventní. Ale naši předkové si kruhem coby ochranným znamením zdobili své příbytky daleko dříve.

Kruh a kříž – to jsou dva symboly, provázející lidstvo od pradávna. Mají ochrannou moc a je v nich obsaženo vše, co kdy bylo lidem posvátné. Slunce, běh času, nejvyšší bůh kmene, termíny slunovratů a rovnodenností, fáze Měsíce… V době křesťanské se z kříže stal symbol Krista, aniž by ovšem původní symbolika byla zapomenuta. Já jsem se rozhodla oba symboly spojit tak, jako to kdysi dělali mí pradědové.

Ač nepatřím zrovna mezi manuálně zručné, zakoupila jsem si se slepou důvěrou silikonovou tavnou pistoli, slaměný korpus a nějaké ty ozdůbky. Větvičky dodala zahrada a blízké pole. Nakonec to bylo docela jednoduché, takže přináším návod pro ty, co to chtějí také zkusit:

Shromážděte všechno, z čeho budete dělat vlastní věnec. Tedy korpus, něco na obalení a drátek na přichycení. Já jsem použila korpus slaměný, větvičky jalovce a zelené klasy ječmene a pšenice. Dále zelený vázací drát a zahradnické nůžky.

 

 

Na věnec přichytíte drátkem první větvičku. Pokračujte kladením větviček tak, aby následující řada zakryla předchozí drátek a a by nebyl vidět podkladový materiál.

 

 

Takto postupně pokryjete celý věnec. Stopky posledních větviček se snažte zastrčit pod špičky prvních, aby nikde nevyčuhovaly. Závěrečnou smyčku drátu udělejte dvojitou, drát ustřihněte a oviňte kolem smyčky.

 

 

Nakonec udělejte oko na pověšení. Já ho dělám malé a z drátu, ale lepší je použít silný vlasec – na dveřích pak není vidět.

 

 

Teď si nachystejte všechny ozdůbky, abyste viděli, co máte k dispozici.

 

 

Zkusmo na věnec naaranžujte ozdoby, můžete vyzkoušet různé varianty a vybrat tu nejhezčí.

 

 

Zapojíte do zásuvky tavnou pistoli a připravte si na stůl věnec a stranou všechny ozdoby, které jste se rozhodli použít.

 

 

Z obarvených větviček sestavte na vnitřní stranu věnce kříž. Zvenku zapíchněte makovice. Potom postupně odspodu nahoru lepte pomocí pistole ozdoby – listy, bílé klasy a nakonec kytky. Nechte vždy chvíli zaschnout a snažte se nepopálit si prsty. Úplně nakonec objeďte prsty celý věnec a stáhněte vlákna silikonu, která tam zbyla po lepení.

 

 

Věnec nechte požehnat sluncem.

 

 

Nakonec hotový věnec pověste na dveře a radujte se, jak se vše povedlo.

 

 


Falka

zpět na stránky Rok na planetě Zemi

Zpět k Mostu ?