Tři tipy na velikonoční mlsání

 Koleda., koleda, proutek z vrby,
mlsný jazýček mne svrbí.
Koleda, koleda, holoubek,
dejte něco na zoubek.

Pštrosí vejce

Budete potřebovat: 400g mleté vepřové plece, 4 natvrdo uvařená vejce, 1 vejce syrové, 1 lžíci směsi koření na mletá masa, 1 lžíci hladké mouky, 1 lžíci oleje, 1 lžíci másla, sůl, pepř, petrželku kudrnatku nebo pažitku.

Mleté maso prohněteme se syrovým vejcem, kořením a moukou a z této hmoty utvoříme 4 placky. Do každé zabalíme 1 oloupané vařené vejce a vytvarujeme velké pštrosí vejce.

Naskládáme je do pekáčku vymaštěného olejem a pod pokličkou v troubě pečeme asi 40 minut. Občas podlíváme a v závěru seškrábneme ze stěn pekáčku připečenou šťávu.

Pštrosí vejce podáváme rozkrojená na půlku a jako přílohu dáme vařené brambory pomaštěné lupínkem másla a nazdobené jemně pokrájenou petrželkou nebo pažitkou.


Jarní vajíčkový salát

Připravíme si: 8 natvrdo uvařených vajec, 100g dušené šunky (může být i krůtí), 200g spařených oloupaných rajčat, 40g černých oliv, sůl, pepř, 100g bílého jogurtu, ředkvičky, lupeny salátu, petrželku, malé mrkvičky (bejbinky).

Vejce a spařená sloupnutá rajčata nakrájíme na kostičky, olivy na prstýnky, přidáme jogurt, jemně vše promícháme a podle chuti osolíme a opepříme. Směs dáme vychladit a na misce dozdobíme pokrájenou petrželkou, listy salátu a ve slané vodě do měkka povařenými mrkvičkami. Jako přílohu dáme jakékoliv slané pečivo.


Pažitková pomazánka

Ze 2 uvařených vajec vyjmeme žloutky a smícháme je se 2 lžícemi majonézy. Přidáme rozetřený proužek česneku a nadrobno nakrájenou pažitku. Osolíme dle chuti. Vhodné k mazání na veku, briošky, chleba, … 

Já jsem malý koledníček, tetičko.
Přišel jsem si pro červený vajíčko.
Pro červený vajíčko, pro koláč bílý,
jsem-li vám tetičko koledníček milý?


VEZA

Zpět k Mostu ?