Jev nazývaný jarní rovnodennost znamená začátek astronomického jara a nastává každý rok kolem 20. až 21. března. Slunce vstupuje do znamení Berana; letos se tak stane jednadvacátého krátce po půlnoci, přesněji v 1:59 SEČ. Slunce pak vyjde v 6:04 a zapadne v 18:16, jeho paprsky budou tedy k nám dopadat 12 hodin a 12 minut. V den rovnodennosti Slunce vyjde skutečně na východě a zapadne přesně na západě. Je to druhá slavnost přírodního roku, oslavuje rozhraní mezi temnou a světlou polovinou roku. Předcházející, první svátek – Imbolc (Oimelc) neboli Hromnice – jsme již oslavili v prvních dnech měsíce února. Znamenal začátek konce zimy a nástup jara, oslavoval přibývající světlo a prodlužující se dny – i když zatím nesměle.
Dnes je tedy svátek Ostara (Eostre, Alban Eiler či Den Paní). Některé národy v jižní Evropě považovaly tento den za počátek nového roku. Prodlužující se den přemáhá tmu a probouzí se Bohyně. Toto období proto také bývá chápáno jako čas, kdy se Bůh začíná Bohyni dvořit. Jejich vztah je pak završen v den velkého sabatu Beltine.
V každém případě však máme důvod k oslavám přicházejícího jara. Je čas na nové nápady a tužby; je čas probouzející se sexuality, plození i doba k setí semen. Proto je Ostara zasvěcena bohu polních prací – Tórovi. Magickým znakem dnešního svátku je kruh se dvěma rohy symbolizujícími semeno rašící v zemi. Barva spojená se svátkem je zelená. Chcete-li si vyzdobit dům, můžete si udělat věnec s kraslicemi, žlutými květy a stuhami v pastelových barvách.
![]() |
![]() |