Určitě jste ji někde v parku či zahradách viděli. Upoutá pozornost svými ostnatými jakoby voskovými listy a později i jasně červenými bobulkami. Vyskytuje se v několika variantách: jako stále zelený vzrostlý až 10 metrů vysoký strom, nebo mohutnější keř, lze ji tvarovat i jako okrasný stromek. Její červené plody podobné korálkům dozrávají od listopadu do března, jako by symbolizovaly pokračování života v době dlouhého zimního odpočinku.
![]() |
Již staří Římané při svých oslavách slunovratu posílali větvičky cesmíny svým přátelům coby důkaz náklonnosti a podobný zvyk je znám i u našich německých sousedů.
V encyklopediích se o cesmíně dočteme, že z ní byl uvinut trnový věnec, který měl Ježíš na hlavě při svém ukřižování. Měl symbolizovat královskou korunu nového židovského krále...
Křesťané považují cesmínu za symbol věčného života – pichlavé listy představují již zmíněnou Kristovu trnovou korunu a červené plody jeho krev.
Podle pověsti měl jeden trn z této koruny získat císař a český král Karel IV. a nechat jej vsadit do Svatováclavské koruny.
![]() |
Cesmína byla v lidových zvycích využívána různými způsoby. Například anglické slečny napsaly jména svých nápadníků na tři cesmínové lístky, které si vložili na noc pod polštář. Lístek, který ráno vytáhly jako první jim sdělil jméno jejich budoucího manžela.
O cesmíně se také traduje, že chrání proti čarodějnicím, zlým duchům, blesku, ohni a jedu. Proto se u stavení vysazovaly živé ploty z cesmínových keřů a z jejího dřeva se vyráběly prahy k domovním dveřím.
Pokud potřebuje cesmínovou ochranu, doporučuje se zakoupit si domů pokojovou odrůdu v podobě japonské bonsaje Ilex crenata. Dobře se jí daří na světlém místě, ale nesnáší polední slunce.
Protože i za mrazů její tuhé lesklé listy a zářivě červené plody zůstávají krásné, stala se cesmína - převážně na západ od našich hranic a v USA - oblíbenou tradiční vánoční ozdobou už velice dávno. U nás se cesmína do vánoční výzdoby začala přidávat až nedávno – někdy kolem roku 1900.
První cesmína byla v Čechách vysazena kolem roku 1880 v sychrovském zámeckém parku, který nechal založil kníže Kamil Rohan. Z unikátní zahrady se dodnes zachovala část arboreta, kam byly vysazovány dovezené vzácné dřeviny.
Jak už to tak bývá, krásné rostliny jsou někdy více či méně jedovaté. Patří k nim plody a listy cesmíny. Udává se, že u dospělého člověka dojde k otravě po požití dvaceti až třiceti červených plodových kuliček.
Lidoví léčitelé si s cesmínou ale uměli poradit a využívali ji pro dobro člověka. Odporně hořkým odvarem z listů léčili revmatismus, dnu, horečku a jeho pití sloužilo i k posílení organismu.
Listy cesmíny obsahují také povzbudivě působící kofein a v Jižní Americe se z ní připravuje nápoj maté nahrazující čaj.
Bachova květová terapie využívá k léčbě cesmínové květy. Esence z nich se doporučuje k podpoře schopnosti milovat, podporuje lásku k bližnímu, porozumění pro druhé, náklonnost, přátelství a harmonii. Užívání se doporučuje též při žárlivosti, závisti, zlosti, vztahovačnosti, pocitech nenávisti, zatrpklosti, agresivitě...
![]() |
Osobně si myslím, že cesmína je vděčný „materiál“ při tvorbě vánočních věnců, girland a kytic na sváteční stůl.
Větší listy lze použít místo ořechových skořápek jako lodičky, předpovídající budoucnost. Na vhodně pokroucený větší list položte zkrácenou svíčku tak, aby byla zachována stabilita a položte na vodu. Dobře plovoucí lodičky předpovídají úspěch, ty co se potopí pak avizují prohry v životě nebo podnikání.
„Věčná“ cesmína se prodává v sortimentu umělých květin a lze ji použít k tvorbě výzdoby stejným způsobem jako její „živou“ předlohu. Někdy bývá opravdu k nerozeznání...
zpět na stránky Rok na planetě Zemi
VEZA