Adventní věnec za pár minut

Také vám připadají adventní věnce prodávané v obchodech nechutně předražené a mnohdy vám opadají dříve než je donesete domů? (Pokud ovšem nejsou z umělé hmoty.) Zkuste si udělat věneček svůj vlastní. S minimem nákladů a navíc budete mít radost z toho, že jste dokázali oživit pozapomenutou zručnost svých předků. Je to práce skutečně na pár minut a výsledek je víc než slušný.

Co budete potřebovat? Kus vázacího drátu, pár šišek z černé borovice a trochu chvojí. Nejlepší je z thuje nebo něčeho takového, větvičky z běžného jehličnanu, zvláště smrku, v přetopeném panelákovém bytě brzy opadají. Se šiškami mít potíže nebudete. Jste-li z města, najdete je asi v nejbližším parku, jinak samozřejmě v lese. Černé borovice poznáte snadno podle “huňatých větví” s dlouhými jehlicemi. Šišky pod nimi budou, ale snadno je přehlédnete, jsou již teď zavřené. Napřesrok se vyplatí je nasbírat již na podzim, ale co teď, nahonem… Ale ono to půjde.

Nejprve je potřeba na teplém místě nechat šišky otevřít. Zpočátku se budou tvářit, jako že spí a nechtějí s vámi mít nic společného, ale pak si dají říci. Kupodivu, ne všechny, pár jich zřejmě zůstane zavřených. Ustřihněte si kus vázacího drátu tak, aby byl o trochu delší než dvojnásobek délky osmi šišek postavených za sebou a v půlce ho přehněte.

Šišky musí uschnout ...

Čerstvě přinesená šiška je zavřená; nejprve ji musíte probudit.

... až se otevřou

Téhle trvalo otevření od pátečního poledne až do nedělního večera.

Začínáme drátovat...

Do přehybu drátu uchyťte první šišku.

Za šiškou drát přetočte, případně i trochu zakruťe.

Přidáme další ...

Přidejte druho šišku, dráty opět překřižte a zkruťte...

... a pokračujeme

... a tak postupujte tak dlouho, až máte všech osm šišek v řadě.

... dokud není kruh hotový

Nakonec oba konce sdrátovaných šišek spojte a základ je hotov.

Připravíme si chvojí ...

Připravte si na kousky nastříhané větvičky a drátek, nejlépe tzv. včelařský.

... a prostrkáme ho zespodu pod šišky

Větvičky ze spodní strany zasouvejte mezi šišky a povazujte drátkem.

... aby se větvičky střechovitě překrývaly

Postupujte střechovitě, aby následující vrstva překryla úvazek předchozí.

Vsadíme svíčky

Hotová věneček vyzdobte podle vkusu, hezké mohou být třeba i šípky.

... a Advent může začít

Mezi šišky zasuňte svíčky a můžete tu první zapálit.

Ještě pár poznámek. Na "montáž" je nejlepší měkký pálený vázací drát. Bývá trochu orezlý, což je na prospěch věci, protože se svou barvou ztrácí mezi šiškami spíše než dražší stříbřitý "pozink". Ale když nic jiného neseženete, hodí se cokoliv. Včelařský drát je velmi tenký vázací drátek, který dostanete v železářství (někdy i papírnictví) nebo speciální prodejně pro včelaře. Dá se nahradit pevnější nití. Svíčky by ovšem měly být správně tři růžové a jedna fialová. Jo a ještě jeden technický detail - takový věneček se nehodí ven, tedy ani na hřbitov. Uhodnete proč? Šišky se v chladnu zase zavřou a bude po kráse.

Tak co, nezkusíte si to letos sami?


zpět na stránky Rok na planetě Zemi

Zpět k Mostu ?

JL