Věneček mecháček

Den se chýlí, vítr kvílí, vlci vyjí… myslím, že je načase uvít si nějaký ten samainový věneček. Můžete jej použít jako obětinu, součást rituálu, dekoraci či milý dárek.

Suroviny jsou tentokrát veskrze přírodní – březové proutí a mech. Já jsem použila barvený z květinářství, ale pokud si vezmete malé kousky mechu z lesa, hajný po vás jistě střílet nebude.

 

 

 Z větviček otrhejte listí a postranní výhonky. Vyberte rovný proutek, stočte jej do kruhu požadované velikosti a trošku propleťte konce do sebe.

 

 

Mezi zkřížené konce zasuňte druhý proutek a omotejte kolem dokola. Pokračujte dalšími větvičkami, dokud nevytvoříte kompaktní kruh.

 

 

Na tento základ naaranžujte kousky mechu tak, aby byl věneček úplně zakrytý.

 

 

 

Nakonec malá zkouška zručnosti. Nebojte se, vypadá to složitě, ale jde to dobře od ruky. Vezměte další proutek, konec uchyťte mezi předchozí proutky a omotejte jej opatrně kolem mechu tak, aby mech opravdu pokryl věneček ze všech stran. Takto omotejte několik proutků jedním směrem a potom i druhým. Vytvoří se pěkné mřížování a mech bude opravdu dobře držet. U posledních proutků dbejte na to, abyste oba konce zastrčili mezi zkřížené proutí.

 

 

A je hotovo. Nakonec si dovolím malou úvahu na téma řezání větví z živých stromů a dloubání mechu v lese. Myslím si, že pokud se v lese nebudete chovat jako maloměšťácká rodinka na nedělním výletě a neorvete půlku lesa podél cesty, je vše v pořádku. Já nosím lesu drobečky pečiva, bylinky a jablíčka, takže s uříznutím kousku větvičky a vydloubnutím mechu nemám problém. Kapradí jsem si nasbírala u cesty, kde bylo převálcováno traktorem a chvojí se snažím brát z poražených stromů. Něco dávám a něco si beru. Snažím se udržovat rovnováhu.

(Napsáno pro Věstník PFI)


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?