Vánoční tvoření

Vánoce mají být svátky klidu. Lehko se to říká, ale špatně se tím řídí. Jak toho klidu dosáhnout? Mám malý nápad – pomocí drobných i větších vánočních předmětů, které si sami vyrobíte. Manuální práce člověku vyčistí hlavu od zbytečných myšlenek, jak by vám potvrdila každá pletací babička. A můžete tak třeba i vyrobit nějaký dárek na poslední chvíli.

Věnec na dveřích nemusí viset už od začátku adventu. Lze jej udělat zrovna teď na počest Slunce, Ježíška nebo Bohyně Matky. Provoní vám byt namísto obligátních větví a zlaceného roští.

 

 

Ozdobičky kamkoliv – na věnec, na stromeček, dekorace záclon či zabalených dárků. Stačí trocha slámy. Sláma je tradiční materiál, dají se z ní vyrobit splétané zvonečky i košíčky, nebo hvězdičky ze stébel. Poslední dobou se však špatně shání, tak proč nepoužít lýko. Z lýka rafie, koupeného v květinářství, vytvoříte spletením do copánků i klasická česká slaměná srdíčka. Ty nejjednodušší ozdoby jsou hotové doslova za minutu. Pokud si chcete s ozdobami pohrát, z drátu, slámy a korálků se dají vytvořit doslova umělecká díla.

 

 

Jablečný svícen je snad tak starý, jako lidstvo a jabloně. Jednoduchá, levná a voňavá záležitost. Pro milovníky vánočních vůní doporučuji do jablka zapíchat hřebíčky a kousky bobkového listu.

 

 

 

Polaz. Zvláštní slovo pro něco úžasně barevného a voňavého. Polazníci = koledníci, pro notorické navštěvovače příbuzných doporučuji vyrobit polazů několik a vzít je s sebou jako milou pozornost. S prázdnou určitě odcházet nebudete. Pomeranč nebo jablko se zapíchanými špejlemi zvládne vyrobit i malé dítě ve školce.

 

 

 

Staročeský vrkoč ve vánočním kabátku, další variace na jablka, slámu a zelené větvoví. Do proutěného věnce zapíchněte čtyři špejle, na ně nahoru jablko. Dozdobte dle vlastní fantazie.

 

 

Svět. Symbolizovaný jablkem a zelenými větvičkami, jakožto symbol věčného života. Jablko stojí na třech nožkách a je ozdobené ořechy, větvičkami, klasy a sušenými květy.

 

 

Vánoční poleno, krásný galský zvyk. Vezměte jedno poleno, ozdobte jej jablíčky, chvojím a stuhami a o slunovratu jej obřadně spalte v kamnech nebo v krbu. Nemáte? Pravda, v ústředním topení se asi poleno nespálí. Nicméně ozdobu štědrovečerního stolu si můžete vyrobit i vy.

 

 

Pokud nechcete mít na stole nic, co není k jídlu, upečte si roládu z piškotového těsta, polijte čokoládou a vytvořte vidličkou kůru. Vaše vánoční poleno bude nejen voňavé, ale i sladké…

 


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?