Vánoční stromeček

Ve všech encyklopediích se píše, že zvyk ozdobit vánoční stromeček pochází z Německa, že je to zvyk poměrně nový a u nás dříve neznámý. V lepších knihách se ještě dozvíte, že se dříve v chalupách nazdobený stromeček zavěšoval ke stropu. Věřte nevěřte, ale ozdobený stromek je dávný pohanský zvyk a k tomu původní i na našem území. Můžete si jej vyrobit i vy ze snadno dostupných materiálů.

Základem je stojan na stromek a tyč, třeba od starého smetáku. Tyč natřete vodou ředitelnou barvou, nebo ji omotejte zelenou stuhou či papírem. Pod vrcholkem tyče udělejte zářez nebo otvor. Upevněte do stojanu.

 

 

Otvorem nebo zářezem protáhněte stuhy a přivažte na ně věnec. My jsme použili adventní věnec, jen bez svíček. Beztak už úplně dohořely.

 

 

Nahoru připevněte pár zelených větví, uchyťte drátem. Celý svazek důkladně omotejte, aby se aranžmá nerozsypalo a v případě potřeby dotáhněte tyč ve stojanu, aby stála pěkně rovně.

 

 

Větve i věnec můžete ještě ozdobit slaměnými ozdobami, stuhami, jmelím… co máte po ruce. Nakonec zbývá jenom čekat, co vám Ježíšek či bratříček Slunce nadělí.

 

 

Výhoda tohoto stromku je, že si jej můžete vyrobit v jakékoliv velikosti, barevné úpravě, se svými ozdobami. Nemusíte řezat či kupovat živý stromek, ani se otravovat koukáním na umělý. Těch pár větví vám každý strom rád dá a ve městech jsou před Vánoci plné trhy i velmi dekorativních větví jedlových. Stromek je štíhlý a nezabírá skoro žádné místo, jehličí z něj opadává minimálně.

Co mě osobně se líbí nejvíc – jde o znovuoživení dávného krásného zvyku.


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?