Slunce na poslední chvíli

Pokud máte tak jako já před svátky napilno, peněženku prázdnou a depresi z nedostatku slunečního svitu, pojďte si se mnou na chvíli hrát. Tahle hra vám přinese několik dárků pro vaše blízké, chvíli odpočinku a sluneční úsměv na tváři. Koledy a voňavý čaj za svitu svíček nejsou podmínkou, ale příjemně vám dotvoří atmosféru.

K této hře mě inspirovalo jedno slunce. Je to sluníčko kapesní, keramické, s otvory po obvodu. Pokud se vám ho ovšem nechce shánět, není vůbec problém si podobný polotovar namalovat a nalepit na karton, popřípadě jej vytvořit z korkového prostírání, staré pestré krabice, vyrobit z moduritu. Sluníčko jsem si položila na stůl a přemýšlela, co s ním.

 

 

Nejprve jsem si došla do synova pokoje pro nůžky a barevné papíry. Protáhnout proužky není vůbec problém a vlasatý chlapeček Slunce je na světě. Jako z Erbenovy pohádky.

 

 

Pro milovníky přírodních materiálů a přirozeného vzhledu jsem vytáhla ze šuplíku svazek světlého lýka. Vznikla z toho holčička s culíky.

 

 

Cestou do kuchyně mi padly do oka buráky. Mikuláš nám je každoročně tvrdošíjně nosí, i když mu vysvětluji, že je nejíme a sýkorky taky ne. Marně. Tak co s nimi? Přilepíme je tavnou pistolkou na sluníčko. Mňam

 

 

Pak přišel na řadu smotek vlny, který zbyl z tkaní. Není nic jednoduššího než vlnou omotat sluníčko kolem dokola. Purpurová barva nádherně zahřeje.

 

 

To nejlepší nakonec. Pro sličné čtenářky pedigových webů troška pletení z proutí. Pruty namočte, provlékněte a na spodní straně zakončete zastrkáváním přes jeden prut.

 

 

Na straně lícové pruty opatrně ohněte kolem dokola sluníčka.

 

 

Založte dva pruty za spodní uzavírku a pleťte několik řad takzvaným opletkem dvěma (provlékáme jeden prut kolem osnovy zepředu a druhý zezadu).

 

 

Po upletení potřebného počtu řad (alespoň 4 nebo 5) pruty ustřihněte a zahněte dovnitř do výpletu podél osnovy. Osnovní pruty znovu namočte. Potom jejich konce zastřihněte na potřebnou délku a konce založte podél následující osnovy. Tohle sluníčko – kytička vám určitě rozjasní den, i kdyby byl sebevíc pošmourný.

 

 

V průběhu pletení mě napadlo velké množství dalších způsobů, jak ozdobit keramické sluníčko. Uvedu například obháčkování jednoduchou krajkou, podlepení krajkou vystříhanou z papíru, nalepení paprsků ze skořice, z barevných těstovin, z usušených jeřabin. Jak vidíte, stačí se rozhlédnout kolem sebe po bytě či po zahradě a můžete rovnou začít tvořit.

 

 


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?