Žehnání ratolestí

Je Květná neděle, kočičky jsou v plném rozpuku, a je načase přinést do domu trošku požehnání. Ratolesti se žehnají na památku Kristova příjezdu do Jeruzaléma, kdy lidé zasypávali cestu před ním usekanými palmovými ratolestmi. Nepochybně se ale jedná o splynutí se starším pohanským jarním svátkem, vždyť zelené větvičky a květy k oslavám jara patří neodmyslitelně. Ratolesti byly svazovány do různých tvarů, a potom posvěceny. Zavěšovaly se do chlévů, pod krovy domu, ke kříži v seknici, jak kdo chtěl. Měly chránit před bleskem i nemocemi.

Budete potřebovat zelené a kvetoucí větvičky ze tří druhů dřevin. Já jsem zvolila tradiční kočičky (vrba jíva), břízu a zimostráz. Dále je možno použít janovec, cypřišek, zerav a třeba kvetoucí zlatý déšť (zlatice převislá). Břízu nebo jiný strom či keř, který v tuto dobu ještě listy nemá, je třeba čtrnáct dní předem dát v místnosti do hrnku s vodou. A pokud vám kočičky na obrázku připadají jaksi nedomrlé, máte pravdu. Nějací lufťáci totiž orvali jívy u silnice takovým způsobem, že mi nezbylo nic jiného, než ostříhat olámané konce větví. Proto vás prosím, zacházejte se stromy slušně. Není třeba se nějak zvlášť rozpakovat ustřihnout dvě tři větvičky, ale je třeba tak učinit opatrně a poděkovat.

 

Nachystejte si větvičky, které budete svazovat.

 

 

Větvičky si nahrubo naskládejte do tvaru a místech mašlí přichyťte drátkem.

 

 

Připravený svazek ozdobte mašlemi, nejlépe v jásavých jarních barvách. Při omotávání rukojeti můžete navíc použít různé vzory, jako křížky, spirálu, zkombinovat více barev…

 

 

Delší konce stuh propleťte větvemi, a je hotovo.

 

 

Hotový svazek si požehnejte, nebo to přenechejte knězi, dle libosti. Zavěste větvičky do domu, na dveře… pro ochranu. My máme svazek připevněný na trámu pod pergolou, kde se schází celá rodina.

 

 


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?