Májko, májko zelená, pro koho jsi stavěná?

 Asi víte, že se večer před prvním májem na vsích a ve městečkách staví májka. Asi také znáte z literatury, že březovou májkou pod oknem dával mládenec najevo lásku své dívce. Přiznám se však, že jsem donedávna netušila, že si májku můžu udělat i doma. Na nápad mě přivedlo tradiční vesnické líto a také moderní dekorační stromečky s květy z papírových provázků. Velkou výhodou je to, že jak vypadá májka, ví snad úplně každý. A proto směle do toho. Omluvte snad jen sníženou kvalitu fotografií. Venku bylo totiž tak hezky, že jsem neodolala a výrobu si rozložila pod třešní. Takže pokud budete mít pocit, že na fotkách vidíte všechno možné, jenom ne májový stromek, máte asi pravdu.

Budete potřebovat květináč nebo hlubokou misku, aranžovací hmotu na zapichování (nebo klidně písek či hlínu), prut na kmínek stromku, nějaké zelené větve, vázací drát, zelený věneček a červenobílé stuhy. A ještě mech, sisal, nebo něco podobného na přikrytí.

 

 

Do květináče vložte hmotu, zapíchněte do ní prut a navlékněte věneček. Nahoru připevněte pomocí drátků zelené větvičky.

 

 

Pod větvičky uvažte dvě delší stuhy, na ně pomocí volných uzlíků připevněte věneček.

 

 

Drátkem přichyťte pod konce větviček červenou a bílou stuhu. Spirálovitě oviňte celý kmínek až dolů, nejdřív bílou, potom červenou. Obě stuhy dole zajistěte uzlíkem.

 

 

Hmotu zakryjte sisalem nebo mechem. Stuhy na věnci uvažte napevno, udělejte mašle a zbytky zastřihněte.

 

 

Že to nic není? Když to zvládnu i já, notoricky nešikovný člověk, vám to půjde jako po másle. Jenom jednu nevýhodu má tahle májka. Pokud si ji dáte do bytu, těžko kolem můžete provozovat skupinové tance, nehledě na jiné májové radovánky. Ale myslím, že to nevadí a určitě si nějak poradíte.


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?