Metu, metu, koštětem, všechna havěť z domu ven

Blíží se snad nejoblíbenější lidová veselice v Čechách – 1.máj a jemu předcházející čarodějnice. Že se původně nejednalo ani o upalování slaměné ženské, ani o průvody s proslovy, asi víte. Je toho plný internet. Jen ta červenobílá mávátka nám zůstávají pořád stejná. Pojďte si tedy jedno takové „mávátko“ vyrobit, a jak s ním naložíte, si už vymyslíte sami.

Budete potřebovat březové větvičky, nejlépe z už uschlých větví. Proč řezat živý stromek, když se po zimě všude válí takového roští… Dále prut na násadu, lýko a nějaké ty červenobílé pentle.

 

 

Březové větvičky urovnáme se svazky lýka a pevně několikrát ovážeme.

 

 

Opatrně do svazku přidáme zašpičatělou násadu.

 

 

Koště zastřihneme nůžkami do oku libého tvaru a ozdobíme pentlemi.

 

 

Tím je dílo hotovo. Co se týče možného použití, nabízí se například zapálení koštěte v ohni a soutěž na téma, kdo koště dohodí dále či výše, možno i s prémií za sestřelenou nízko letící čarodějnici.

Nebo také můžete koštětem symbolicky vymést po zimě z domu všechno zlé, zatuchlé a nečisté, co se v něm usadilo, a potom koště spálit. Jak je ctěná libost.

Jen prosím nezapomeňte, že oheň, jako každý živel, může být i nebezpečný. Je tedy potřeba dávat pozor na to, co a kam házíte a mít kýbl s vodou v pohotovosti.

Přeji vám hezké léto pod modrou oblohou.


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?