Májové figurky

Dávno, pradávno, za devatero horami, žili kdysi lidé všímající si přírody. Viděli, že na jaře se vše znovuzrodí. Rozhodli se tedy něco svého obětovat, aby něco nového mohlo žít.

Pokud máte potřebu slavit staré zvyky, pojďte si vyrobit jednoduché figurky z lýka a papíru, které se dají obětovat ohni o májových slavnostech. Na rozdíl od velké postavy čarodějnice na hranici vás finančně nezruinují a navíc ušetříte přírodu zápachu pálených silonových tepláků nebo létajících jisker z umaštěné zástěry po babičce.

Na výrobu figurek stačí obyčejné lýko (jutový nebo konopný provázek) a kousek krepového papíru (papírového provázku pro twist-art). Pokud náhodou vlastníte kukuřičné šustí, figurky budou ještě stylovější. Nůžky do ruky, začínáme.

 

 

Vzpomeňte si na hodiny pracovní či výtvarné výchovy. Určitě jste také vyráběli panáčky z vlny a chemlonu. Takže – ustřihnout svazek lýka a uprostřed převázat, to je první krok.

 

 

 

Svazek přehněte a svažte, vznikne hlavička.

 

 

Oddělte dva tenčí postranní prameny a uvažte ruce. Potom figurku převažte v pase, zbytek rozdělte na dva svazky a vyvažte nohy.

 

 

 

Podobně si vytvořte panenku, jen při uvazování hlavy nechejte dva volné postranní prameny lýka na copy.

 

 

 

Upleťte copy, svažte ruce a pas. Zbytek tvoří sukni.

 

 

 

Teď je potřeba střihnout „látku“ na šaty. Košile tvaru písmene T, pro kluka kalhoty jako dvě samostatné válcovité nohavice, pro holku zástěra z jednoho pruhu.

 

 

 

Oblečení navlékněte na figurky, rukávy zespodu zalepte lepidlem. Nohavice se slepují po délce nohy, opasky vzadu za tělem. Tím je vše hotovo. Příslušný opalovací obřad si už hravě sestavíte sami.

 

 

 


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?