Hrátky se slámou

Naučila jsem se pár dožínkových slaměných ozdůbek a ráda se o ně s vámi podělím. Pokud máte zájem, doporučuji knihy Pleteme ze slámy od Heleny Šenfeldové a Výroba magických předmětů od Scotta Cunninghama.

Suroviny – sláma. Tedy celé klasy. K tomu nůžky, niť nebo provázek a stuhy. Stébla se musí dvě hodiny předem namočit, třeba v umělohmotné ustřižené láhvi. Potom klasy sestřihněte před prvním kolínkem a očistěte od zbytků listů.

 

 

Vyberte tři stejně široké a dlouhé klasy. Svažte je nití a zapleťte jako copánek. Na konci opět svažte.

 

 

Takto si připravte tři copánky. Vytvořte z nich kolečka, provlékněte navzájem a svažte mašlemi. V případě potřeby vrchní klásky zastřihněte, aby nepřesahovaly své kruhy.

 

 

To bylo jednoduché, že? Tak ještě něco složitějšího. Z pěti stébel se už dají vytvořit opravdu pěkné věci.

Nachystejte si pět stébel s klasy a ještě pět stébel bez klasů na prodloužení.

 

 

Stébla svažte, ohněte a udělejte z nich úhlopříčky pětiúhelníku.

 

 

Šikmé spodní stéblo vpravo ohněte přes šikmé pravé horní, a to potom proti směru hodinových ručiček přes dvě další. Takhle postupujte s dalším třemi stébly, až se objeví čtverec.

 

 

Tímto způsobem, pokud budete každý další čtverec dělat o trošku větší, vytvoříte jakýsi košíček.

 

 

Je čas nastavit stébla. Do každého stébla na košíčku zasuňte užším koncem jedno nové. Přehyb stébel nesmí být v nastavené části, jinak stéblo praskne. Nejlépe je, pokud se vám podaří nastavit stéblo v polovině rovné části košíčku. Začněte čtverec zase zmenšovat, až se stébla dostanou k sobě. Vznikne šiška.

 

 

Konce slámy zavažte nití a zastřihněte. Celý výrobek dozdobte pentlemi. Pokud čtverce při pletení nebudete zvětšovat, vznikne copánek.

 

 

Obě techniky se dají taky kombinovat, a jak to dopadlo, vidíte na následujícím obrázku. Tyhle šišky a copánky se dřív věšely na dožínkové věnce, vyráběly se z nich vánoční ozdoby, muší ráje a podobné záležitosti. Ale myslím, že si je můžete vyrobit a někam zavěsit jen tak pro radost.

 

 

(Napsáno pro Věstník PFI)


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?