Brigitin kříž

Na výrobu slaměného kříže budete potřebovat slámu (překvapivě). Ale pozor – musí to být tenká sláma od klasu směrem k prvnímu kolénku, nejlepší je prý ječmenná nebo pšeničná. Dále si připravte nůžky, niť nebo provázek a kolíčky na uchycení. Profesionálové to zvládnou i bez kolíčků.

 

 

Vyberte si dvě nejsilnější stébla a svažte je do kříže. Pokud jako já používáte niť, doporučuji dvojitou, jinak se přetrhne. Zbytek stébel namočte na hodinu do vlažné vody a dejte si zatím kafe.

 

 

Pokud jsou již stébla dost ohebná, zkuste jedno ohnout kolem vytvořeného kříže. Jestli se stéblo zalomí, ale nepraskne, je to ono. Uchyťte kolíčkem.

 

 

Pokračujte ohnutím dalších tří stébel kolem ramen kříže. Postupujte tak, aby následující stéblo zároveň drželo na místě i to předchozí. Opět zakolíčkujte. Tím je hotové „první patro“.

 

 

Pokračujte analogicky s dalšími „patry“, jak jen sláma a vaše fantazie dovolí. Já jsem zvolila pět pater. Záhy zjistíte, že kolíčky už nepotřebujete a že se dá kříž udělat buď utažený, nebo volný.

 

 

Když je hotovo, začněte svazovat jednotlivá ramena nití.

 

 

Zbývá zastřihnout konce na stejnou délku. Na jednom rameni udělejte očko. Že to bylo jednoduché?

 

 

Další tipy a návody k oslavě sabatu Imbolc:

(Napsáno pro Věstník PFI)


Falka

Zpět na stránku keltských tradic ...

Zpět k Mostu ?