Ve středu 26. července zemřel ve věku 86 let historik, překladatel, spisovatel JUDr. Vojtěch Zamarovský, jeden ze zakladatelů žánru literatury faktu u nás, který se věnoval především popularizaci nejstarších starověkých civilizací a mýtů. Je světově uznávaným autorem, jeho díla byla přeložena do patnácti jazyků. V posledních letech trpěl Parkinsonovou chorobou a poslední dva měsíce byl v kómatu. Poslední rozloučení s Vojtěchem Zamarovským bude 2. srpna ve strašnickém krematoriu.
Vojtěch
Zamarovský se narodil 5. října 1919 v Trenčíně na Slovensku. Pocházel ze starého
rodu Zamarovců. Nejstarší zmínku o zemanech
Zamarovských ze Zamarovců lze najít na listině z roku 1241. Vojtěch pocházel z
vedlejší měšťanské rodové větve. Jeho tatínek byl kominický mistr a činovník
živnostenského spolku. Byl nesmírně činorodý a schopný, stejně jako to u včelařů
dotáhl ze spolkového pokladníka na podpředsedu župního výboru, dokázal se časem
vlastními silami vypracovat na podnikatele. Měl parní pilu, cihelnu a obchod se
dřevem, koksem a stavebním materiálem.
Vojtěch byl normální kluk, hrál fotbal, jezdil na kajaku, běhal za holkama a hlavně létal. Absolvoval plachtařský kurs, připravoval se k získání diplomu sportovního pilota, zkonstruoval několik modelů. Podal si přihlášku do leteckého učiliště, ale nakonec po maturitě na trenčínském gymnáziu v roce 1938 odešel do Prahy na Vysokou školu obchodní studovat práva a ekonomii. O rok později přešel na právnickou fakultu do Bratislavy, kde promoval v roce 1943, dálkově však dále studoval Vysokou školu obchodní. Po dokončení studia pracoval ve Slovenské národní bance, od roku 1946 na Úřadu předsedy vlády v Praze a od roku 1951 ve Státním plánovací úřadu. V letech 1946 - 49 jezdil z Prahy přednášet politickou ekonomii a dějiny národního hospodářství do Bratislavy. V roce 1953 byl z politických důvodů nucen ze státní správy odejít a místo toho nastoupil jako administrativní pracovník v pražském Státním nakladatelství krásné literatury, kde začal postupně překládat odborné texty a beletrii, aby se uživil. K devíti stovkám měsíčního platu si nejdřív začal přivydělávat překládáním. Na myšlenku psát ho přivedl jeho bývalý student. Zaujaly ho přednášky, do nichž Zamarovský vkládal co nejvíc obecné historie a tehdejšího světového dění. Prekérní životní situaci tedy řešil širokou popularizací toho, co jej bavilo a vzrušovalo, co výtečně znal a o čem byl nadosmrti přesvědčen, že bez toho nikdy nemůže fungovat slušná společnost - starověkých základů civilizace.
Jeho první kniha vznikla (díky jeho studiu uměleckých památek a staveb) na podnět vydavatelství Mladé letá jako historický cestopis po Mezopotámii, starověkém Egyptě a Řecku. Postupně vznikaly další historicko-naučná díla o starověkých kulturách, čímž v tehdejším Československu vznikl nový literární žánr – literatura faktu. Kromě poznávání architektonických a uměleckých děl se věnoval také starověké mytologii, historii objevů a životním osudům archeologů, například Heinricha Schliemanna.
Knihy mu vydělávaly na živobytí a cestování. Na každou z nich sbíral informace na místech, o nichž psal. Cestoval většinou s rodinou a všechno si musel platit ze svého. V duchu otce dějepisu Hérodota tak poznával země, v nichž se starověké památky nacházejí. Území od Eufratu po Atlantik, od Dunaje a Kavkazu po Nil brázdil v autech, na velbloudech i pěšky. Bydlel v hotelích, archeologických táborech i beduínských stanech. Navštívil nejdůležitější světová muzea, mluvil se špičkovými odborníky v terénu a po sepsání text konzultoval se specializovanými znalci.
Mimo vlastní psaní se věnoval překládání z angličtiny, francouzštiny, latiny a němčiny, spolupracoval také na několika televizních dokumentech o starověku. Napsal 14 knih (všechny byly přeloženy do 14 jazyků) a staly se nejznámějším populárně-naučným dílem o starověké historii v češtině i slovenštině.
Zamarovský je vypočítává podle Filóna Byzantského (žil pravděpodobně ve 3. století) a věnuje každému z divů samostatnou kapitolu: egyptské pyramidy, visuté zahrady Semiramidiny, Artemidin chrám v Efesu, Feidův Zeus v Olympii, Mauzoleum v Halikarnasu, Rhodský kolos, maják na ostrově Faru.Střídá odborně historický styl se stylem cestopisu a objasňuje historii, význam i současnou podobu staveb, počítaných k divům světa. Kniha obsahuje bohatý obrazový doprovod (fotografie, náčrty, mapky).
Ani čas neubral této knize na zajímavosti. Navíc ji Vojtěch Zamarovský nově upravil, doplnil ji novými fakty a vydavatelství ji opatřilo početnými barevnými i černobílými fotografiemi, nákresy a mapkami.Vydejte se tedy na cestu za historií jednoho z nejzáhadnějších národů starověku, který před čtyřmi tisíciletími vytvořil mocnou říši a zároveň i velkolepou kulturu. Na jejím odhalení měl nemalou zásluhu Bedřich Hrozný, kterému se podařilo rozluštit tajemné chetitské písmo; díky tomu dnes víme o Chetitech mnohem více než historikové, kteří žili jen několik století po zániku jejich říše.
Pojednává o Paridovi a Heleně, o trojské válce, o dobrodružstvích lstivého Odysea a o dalších hrdinech a událostech, které ozpíval ve svých hrdinských básních slavný Homér. Vypráví i o muži, jenž pokládal Homéra nejen za básníka, ale i za historika - a k úžasu svých vrstevníků našel místo, kde kdysi stála Trója a dokonce vykopal její hradby.
Vypráví, jak se postupně vynořovaly dějiny úsvitu lidstva z písku pouště Mezopotamie.... Kniha je "historickým cestopisem stejně jako vědeckou reportáží, knihou velkého dobrodružství o poznávání nepoznaného...". Kolik asi muselo být opraveno omylů "vědy" na základě nových poznatků, tak jak byly postupně vynášeny na světlo ze zapomnění času...
Bohové a hrdinové antických bájí (1969) Seznamuje populární formou se světem králů, bohů, bájí a mýtů řeckého a římského starověku.
Kniha hovoří o městě, které se nazývá věčným, i o říši, jíž dalo jméno. Vypráví o cestě od bezvýznamnosti ke světovládě, o válkách i kulturních památkách, o hrdinských i všedních dnech, o slávě i o rubu této slávy. Je to vzrušující líčení nenávratného mládí lidstva, jež nazýváme antikou.
Vyprávění o dějinách antického Řecka od nejstarších dob až po římskou nadvládu. Text knihy je rozvržen do několika oddílů - Řecko prehistorie a mýtů, Archaické Řecko, Klasické Řecko a Řecko a helénistický svět.
Literární zpracování sumerského Eposu o Gilgamešovi - příběhu mýtického krále Gigameše. Gilgameš je ze dvou třetin bůh a z jedné člověk. Chce postavit obrovskou zeď, která by Uruk navždy ochránila před nepřáteli. Proto vyžaduje od svých poddaných obyvatel města práci, kterou žádný člověk nemůže zvládnout…
Velice podrobná kniha o starém Egyptě. Jak a proč vznikly pyramidy? Jakými prostředky Egypťané dokázali navršit horu kamenných kvádrů do takové výšky? Co věděli o pyramidách Řekové, Římané, Arabové, jak je spatřili napoleonští vojáci? Kdo vyloupil poklady skryté v jejich pohřebních komorách? Kdo pyramidy ničil, kdo je zkoumal? A kolik záhad ještě skrývají? Popsána je nejen historie starověkého Egypta, ale i osobnosti, které se podíleli na odhalování jeho tajemství.
V úplnosti podává více než tisíciletou historii antických olympijských her a jejich odkaz dnešnímu světu. Ve třech kapitolách je představena dnešní Olympie i její antická tvář v době her a samostatná kapitola je věnována současné problematice Olympijských her. Text provází bohatá fotodokumentace.
Literární zpracování eposu od Vergilia Nasa. Aeneas je mladý muž žijící v Tróji se svým otcem Anchisem, synem Ascaniem a manželkou Kreuseou. Když je Trója obléhána Řeky, Aeneas je jedním z mála, kteří zůstanou naživu. Spolu se svým otcem, synem, ženou a hrstkou uprchlíků z Tróji unikne. Všichni se vydají na velkou plavbu – dají na radu a rozhodnou se putovat po moři tak dlouho, dokud nenajdou Trójanům novou vlast. Cesty jsou dlouhé, namáhavé a plné různých dobrodružství, jejichž strůjci jsou většinou bohové. Nakonec však Aeneas přece jenom nalezne vhodné území a to v Itálii, kde založí město Lavinium – budoucí Řím. Lavinium se stane sídlem trojského - římského národa.
Kniha v níž je shromážděno přes 500 hesel s informacemi o egyptských bozích, králích, královnách, bájích a proslulých stavebních památkách. Stále populární encyklopedie vznikla kdysi na přání čtenářů, kteří měli zájem o knihu, kde by mohli rychle a spolehlivě najít základní údaje o starém Egyptě, o historických událostech i o mýtech, o faraonech i o bozích, o úchvatných historických památkách, které stále fascinují svou velkolepostí a krásou.
Podle staroegyptských pramenů převyprávěné klasické dílo egyptské literatury. Sinuhet byl významný královský úředník a správce harému. Náhodou se doslechl o vraždě faraona, na níž se podílel i harém, a přestože se od zavraždění panovníka distancoval, raději uprchl z Egypta. Dostává se až do Sýrie, kde se proslaví jako vojevůdce a ožení se s dcerou místního knížete. Stále ale touží po návratu do rodného Egypta, kde chce být podle všech pravidel pohřben. Naštěstí se nový faraon dozví o Sinuhetových zásluhách, a protože byl nevinný, může se vrátit zpět do Egypta, kde se znovu stane váženým člověkem.
V této knize Vojtěch Zamarovský mapuje své vlastní dílo.
Svoje rozsáhlé vědomosti uplatnil Vojtěch Zamarovský i v oblasti televizní a filmové dokumentární tvorby. Často byl přizván jako scénárista, odborný poradce či průvodce dokumentů se starověkou tématikou. Z jeho televizních scénářů jsou to Po stopách Herodota, Po stopách Aenneových a třináctidílný dokumentární seriál Slovenské televize Velké civilizace starověku.
Přestože všechny Zamarovského knihy byly co do nákladu bestsellerem a o jejich kvalitách nebylo pochyb, dle oficiálních slovníků nebyl uznáván jako spisovatel, přestože spolu s Miroslavem Ivanovem, Miloslavem Stinglem a Josefem Janáčkem vytvořil v poválečném Československu kánon žánru literatury faktu s historickou tematikou. Poprvé se o Zamarovském zmiňuje až druhý díl Slovníku českých spisovatelů z roku 1998 Za svou literární činnost získal několik zahraničních i domácích ocenění:
Slovenské
noviny Pravda dne 4.dubna 2006 píší, že Zamarovský bude mít v Trenčíně své
muzeum
Dvě budovy v historické části města věnují Trenčíňané svému známému
rodáku, spisovateli a historikovi Vojtěchu Zamarovskému. Rodný dům Zamarovského
je v soukromém vlastnictví a tak muzeum vyrůstá několik metrů od něj, v budově
na Mírovém náměstí. Součástí muzea bude i objekt staré historické vodárny pod
Trenčínským hradem.
Kromě
toho mu chtějí v řecké Olympii na konci léta odhalit památník jako jedinému
Slovákovi, který získal titul Velvyslanec helénismu. Pamětní desku,
kterou převezou z Trenčína do Olympie zhotoví trenčínský výtvarník Ján Hubinský,
zakladatel Klubu přátel Vojtěcha Zamarovského a jeho dlouholetý přítel.
Pamětní deska bude z bronzu s textem v řečtině a angličtině.
Pavel Toufar napsal o Vojtěchu Zamarovském knihu „Cestovatel na perutích času“.
V
rozhovoru pro časopis Reflex (2001) kromě jiného Zamarovský říká: „Na starém
zápise stojí, že Bensa, Pepryl, Cepk a Hostyna ze Zamarovců jsou svobodní lidé,
a najde-li se pro ně na hradě Trenčíně nějaké vhodné postavení, mohou je
zastávat. Do sociálního statutu mých předků významně promluvily mizerné plavecké
schopnosti uherského krále. Vojtěch IV.(Béla IV. - 1206 až 1270) povýšil mého
prapředka Juraje de Zamarta do šlechtického stavu za to, že ho topícího se
vytáhl z bažin u Váhu. Zamarovští působili v rozličných funkcích v župní správě,
také jako přísedící župního soudu. I příslušníci měšťanské větve zastávali
nezřídka nejvyšší městské úřady. Například rychtář Osvald Zamarovský, po němž se
zachoval dopis o návštěvě císaře Karla IV. v Trenčíně, psaný krásnou
slovakizovanou češtinou a adresovaný prešpurskému rychtáři. Poslední členové
rodu, kteří žili na majetku v Zamarovcích, byli všichni významnými právníky.
Součástí studia práv byla tehdy i ekonomie a Štefan Zamaróci, který se jako
revolucionář z roku 1848 nemohl věnovat advokátní praxi, svých teoretických
znalostí využíval při hospodaření na rodových pozemcích.“
Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...
VEZA