Šmejdi všude kolem nás

Kdo bývá dnes označován jako šmejd, to není asi potřeba rozepisovat - to ví snad každý. Ale zatímco ti skuteční šmejdi se pohybují na hraně zákonů, bohužel k nim až příliš benevolentních, máme kolem sebe spoustu šmejdů dalších, co se snaží našmejdit víc a víc - a naprosto legálně.

Veřejné mínění silně rozvířila zpráva, že naši milí poslanci si hodlají zvednout platy bratru o 8 100 Kč. Byl to zatím jen návrh rozpočtového výboru - jenže poslanecké kluby byly prý již předem rozhodnuté,  že platy poslanců a senátorů porostou o víc, než původně (nám, plebsu) přislíbeno. A tak nebude divu, když návrh projde, i když třeba ne přesně tak, jak je momentálně prezentován. Má to být od ledna, takže na to mají už dost málo času.

Co se "u nás" děje, to je obraz zoufalosti a katastrof. Ovšem ...

... kdo byl Hermes Trismegistos, to se zcela přesně neví - někteří autoři dokonce hovoří o božském původu odvozeném z  egyptského pantheonu. Přisuzuje se mu ale autorství tzv. Smaragdové desky, ze které bývá často citována následující myšlenka:

... To, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole ...

Tato myšlenka bývá obvykle interpretována tak, že má znázornit spojení materiálního a duchovního světa, případně vztah mezi mikrokosmem a makrokosmem.

Jenže ona krásně pasuje i na situaci v naší zemičce, čím dál tím častěji popisované větou - Máme, co jsme chtěli.  Nemyslím tím teď změnu režimu ani jiné hlubokomyslné myšlenky. Jde mi o naše politické špičky a s nimi spojené garnitury ... jsou takoví, jací jsme my a my jsme takoví, jací jsou oni. Protože - pokud jsou šmejdi mezi námi "dole" (a není jich málo), lze těžko očekávat, že "nahoře" budou moudří a spravedliví reprezentanti všech ctností. A zase naopak - pokud občan státu uvidí, že se nejvyšší představitelé jeho rodné země chovají jako zvěř puštěná ze řetězu, těžko vydrží dlouho odolávat pokušení se přizpůsobit. Je to tak trochu, jako když si štěně honí vlastní ocásek.

A aby toho nebylo málo, máme tu informační média, která jsou všechno, jen ne objektivní a nezávislá. Jak snadno se dá manipulovat s veřejným míněním - třeba až k nenávisti k vlastnímu a demokraticky zvolenému prezidentovi - to ostatně vidíme v těchto dnech doslova v přímém přenosu. Cui bono - komu ku prospěchu - říkají kriminalisté.

S tou proti prezidentskou hysterií je to vůbec zajímavé. Kde se v našem národu najednou vzala ta útlocitnost, že kdekomu vadí nějaké to sprosté slovo vyřčené na veřejnosti? A navíc - bylo to jen v kontextu překladu anglického názvu toho podivného seskupení lidí, kteří jsou spíš výtržníci a chuligáni než co jiného. A když se lidí zeptáte, zda slyšeli/četli tu řeč, ve které ona slova padla, v drtivé většině o tom nic neví. Z reproduktoru jim bylo kázáno, že je něco špatně, tak je to prostě špatně. Kdo a proč to kázal a kdo z toho má mít prospěch - to se neřeší.

Ale vraťme se k těm platům poslanců & spol. Několik vzkazů našich spoluobčanů si dovoluji převzít ze stránek Eurozprávy:

Ty vzkazy jsou asi jasné a divím se "těm nahoře", že mají  tu drzost se svým nehorázným požadavkem vůbec přijít. Právě jsem viděl na netu otázku - o kolik že si tedy mají poslanci ty platy vlastně zvýšit? Já bych řekl - ani o zlomenou grešli, dokud budou k vidění u nás situace, jako je ta, kterou jsem vyfotil z vlaku na nádraží Praha-Vršovice brzo ráno, den po pětadvacátém výročí "sametové revoluce".

 

 

Mimochodem - víte jaké jsou průměrné mzdy v různých profesích v ČR? Podívejte se na stránky Číselník ... Zjistíte tam, že takový poštovní doručovatel má hrubou mzdu 17 578 Kč. Základní plat poslance či senátora beze všech dodatečných požitků, co mu jeho post přináší je ... 55 900 Kč. Bez toho diskutovaného přidání. Ještě jeden příklad - průměrná hrubá mzda řidiče autobusu, tramvaje či trolejbusu je 23 435 Kč. Takže přídavek kolem osmi tisíc je trošičku víc než třetina celého platu autobusáka nebo tramvajáka, jezdícího na směny, o víkendech, ve svátek, v tom šíleném provozu a s tou obrovskou zodpovědností za lidi, co veze. To je opravdu nehorázná lumpárna, chtít si vyšmejdit tolik, pánové ...


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?