Vlastní PéeFko snadno a rychle

Tak tohle Říše snů asi ještě nezažila ... povídání z počítačového světa. Ale proč ne? Končí rok, budete chtít posílat PéeFka - a proč si nevytvořit nějaké vlastní a zcela původní? A navíc, poslat ho elektronickou poštou ve formátu PDF a tudíž mít jistotu, že ho přečte prakticky každý. Dosti již bylo těch stupidních prefabrikovaných říkanek a prezentací. Buďme sami sebou, co vy na to? Fotografujete přece digitálně a fotek máte plný disk, tak že by se mezi nimi něco pěkného nenašlo?

Právě v těchto dnech přichází na trh nová verze "kancelářského balíku" OpenOffice.org s číslem 3.0 ... No - na trh ... ono je to celé úplně zadarmo, umí to pro takové běžné použití totéž, co drahé konkurenční produkty ... a navíc nová verze umí něco moc pěkného právě v oblasti PDF dokumentů.

Tak zvané hybridní dokumenty vnášejí do práce s PDF úplně nový rozměr. A to si právě ukážeme na příkladu PéeFka ...

Pokud nepracujete s počítači nějak víc do hloubky, tak víte určitě nejméně tolik, že když vám něco přijde ve formě PDF dokumentu, tak na to poklepete myší a ono se to načte do programu Adobe Reader, který máte zřejmě pro tyto účely instalovaný - neb je rovněž zadarmo a dostupný všude možně na Internetu. Profesionálové mezi čtenáři nechť mi prominou, že se budu vyjadřovat poněkud polopatisticky ...

V Adobe Readeru si PDFko prohlédnete, i vytisknout ho můžete - ne tak již upravovat. K tomu jsou jiné programy, ale nebývají zadarmo. A teď si představte, že OpenOffice.org 3.0 umí takovou věc, že třeba dokument uloží do jediného souboru tak, že obsahuje jak zobrazitelné PDFko, tak zdrojový kód, ze kterého bylo exportováno. No a v praxi to znamená tohle:

Tip pro vás - pokud OpenOffice.org 3.0 nemáte a po přečtení tohoto článečku byste po něm zatoužili, stáhněte si instalační soubor na stránkách portálu OpenOffice.org.

Na následujícím obrázku je okno editoru Writer s velice primitivním blahopřáním ... obrázek a trocha textu, rámeček kolem stránky a pak už jen podbarvení plochy. Celé to zvládnete za pár desítek vteřin. On je sice v "balíku" speciální program pro práci s grafikou, jmenuje se Draw, ale ve Writeru  to nenáročný amatér zvládne snadno, rychle a levou zadní ...

 

 

Dokument si v průběhu práce raději normálně ukládejte do formátu ODT, mateřského to formátu dokumentů Writeru ... Ale až to budete mít hotvé zkuste udělat "fintu FŇ" ....

 

Nyní zavřete okno OpenOffice.org a zkuste vyexportovaný soubor načíst; nejlépe tak, že v nějakém souborovém manažeru, třeba Total Commanderu, poklepáte na jeho položku myší. Co se stane? Nic tak zvláštního – PDF dokument se podle očekávání načte do okna Adobe Readeru (samozřejmě za předpokladu, že jej máte korektně instalovaný).

A oprava hybridního PDF – nic jednoduššího! Otevřete okno aplikace Writer. V menu Soubor spusťte příkaz Otevřít a v dialogu pro otevření souboru vyhledejte onen PDF soubor, ve kterém je chyba. Soubor načtěte.

A teď možná zažijete chvíli překvapení – přestože jste načetli PDF soubor, je přístupný k editaci naprosto „inteligentně“, jako ten dokument, ze kterého jste vycházeli před konverzí (však to je také opravdu on).

Ale pozor - až dokument upravíte, opět ho exportujte do hybridního PDF. Běžným uložením by se vám vše uložilo do textového dokumentu ve formátu ODT.

Takže ... hodně zdaru !!!

 


Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?

JL