Národ sobě II.

Jedním z prvních článků, které jsem kdy napsal na téma člověk přírodě -- příroda člověku se jmenoval Národ sobě a byl to v podstatě takový fotoseriál o tom, jak si lidé ze škarp a polí kolem Brandýsa nad Labem a přilehlých obcí udělali smetiště. Od té doby se tam situace nezlepšila, ba naopak. Co chvíli přijede auto, tvor co ho řídí vysype hromadu a vesele odjede. A není moci, která by mu v tom zabránila nebo ho za to potrestala. I kdyby tam omylem vysypal hromadu navštívenek.

Teď se ale přenesme přímo do hlavního města. Je téměř tropický leden 2008 a v Krči se rozpadají zbytky zahrádkářských kolonií. Bude se tu cosi bohužel asi stavět, další zelené plochy pokryjí vrstvy betonu, ale teď tu je pusto. Opuštěné chatičky a mnohde dokonce domky se staly terčem vandalů, kteří si tu bez jakýchkoliv zábran ukájejí své zvířecí pudy. Pardon, milá zvířata -- to není správný výraz, ty pudy jsou primitivní natolik, že doba kamenná je proti nim salónem uhlazeného chování. Podívejte se na ty obrázky ... není třeba asi víc psát.

 

 

Nějak to nechápu ... kdyby se ty chaty vyklidily a vzápětí zbouraly a suť odvezla, mohlo by to být v pořádku. Takhle se tu ale otevřel prostor, kam si teď budou chodit hrát výrostci a zkoušet realizovat své destruktivní pudy tak pěkně odkoukané z těch akčních filmů. A bordelu tu bude přibývat a přibývat, neb sémě již bylo zaseto -- a když tu leží 32 pneumatik, tak pro ty čtyři další se to už přece nezblázní. Obraz zkázy se řetězovitě přenáší do širého okolí, ze kterého se stává smetiště ... a nejen smetiště -- tu a tam se válí nějaká ta injekční stříkačka; i s jehlou, samozřejmě. Vadí to někomu? Ale co si pálit prsty, že ...

Začínám skoro chápat mocné tohoto světa, že snad nechtějí lidem sdělovat některé závažné skutečnosti, které by mohly dosud skryté emoce uvolnit. Kdo ví, jaká hysterie by se mohla rozpoutat při zprávě o hrozícím střetu naší Země s nějakou planetkou nebo o navázání kontaktu s mimozemšťany. Ono se řekne - civilizace začátku třetího tisíciletí ... ale stačí nějaký banální spouštěcí signál a jedinci druhu člověk moudrý se promění v krvežíznivé stádo likvidující, co mu přijde pod ruku.

A když se na ty fotky podíváme podrobněji ... co zbytečností se tu válí. Dej blbci moc a vynalezne lejstro ... nebo spíš předpis. Mám na mysli ty nesmyslné předpisy o obalech všeho druhu. A tady se pak ty zablokované hromady změti předmětů, do kterých byly vloženy spousty surovin, energie a lidské práce válejí bez užitku ... a jestli je někdo neodveze, budou se tam válet navždy. A za nějakou tu tisícovku let se budou dětičky v učebnicích dějepisu divit obrázkům vykopávek, které budou označovány jako kultovní místa, kam byly krvežíznivým bohům té doby obětovány vyobrazené předměty neznámého původu, charakteru a účelu.

Pokud ovšem lidstvo do té doby díky geneticky modifikovaným plodinám nezmutuje do podoby, které budou nějaké vykopávky úplně lhostejné...


Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?

JL