Předvánoční vymývání mozků začíná

A už je to tady. Připadám si často jako posel špatných zpráv. Ale když jsem viděl začátkem října rozvícebý vánoční stromek před "řetězcem" Tesco v brandýse nad Labem, docela jsem byl zvědav, kdy se objeví něco takového, jako je následující vsuvka.


Letošní Vánoce budou bohatší než ty loňské

Lidé si o svátcích dopřávají luxus a obchodníci už nyní mají v rukou čísla, která nasvědčují tomu, že letošní Ježíšek přinese více dárků než v loni. Obchodům se začínají zvyšovat tržby, a to i přes zvýšení DPH, oznámil ve středu Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR ČR).

"Jsme rádi, že se nenaplnily prognózy a lidé se před Vánocemi nebojí utrácet. Tržby obchodníků tento rok poznamenala prohibice, zvýšení DPH a také ekonomicky vyvolaný útlum poptávky. Svátky však mohou tento nepříznivý vývoj alespoň dočasně zmírnit," doplňuje.

Obchodníci před Vánocemi předpokládají zvýšený zájem především o kvalitní a luxusnější zboží, které si většina zákazníků skutečně dopřává jen ojediněle. Svátky tak budou patřit nejen delikatesám, menším domácím spotřebičům, hračkám a elektronice, ale obchodní řetězce budou nabízet například i kvalitní jihoafrické steaky, žlutá kuřata z Francie, zvěřinu, perličky, křepelky, čerstvé ryby a mořské plody a nejrůznější druhy exotického ovoce. Samozřejmostí je i rozšíření výběru cukrovinek o speciální vánoční kolekce.      (Eurozprávy)


Jo, ale máme tu ještě i jiné zprávy ... podívejme se na dvě malé ukázky ze stejného časového horizontu, jako byla ta výše uvedená.


Češi dluží bankám 1,145 bilionu korun, meziročně o 47 miliard více

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy korun.

Dluhy českých domácností u bank a finančních institucí se v září proti předchozímu měsíci zvýšily o 1,9 miliardy korun na 1,145 bilionu korun. Meziročně stouply o téměř 47 miliard korun. Na každého Čecha tak připadá dluh v průměrné výši 108 923 korun. Vyplývá to z údajů České národní banky.

Zadluženost podniků v září meziročně vzrostla o 16,6 miliardy na 964,3 miliardy korun a ve srovnání s předchozím měsícem se zvýšila o 4,9 miliardy korun.     (Týden)


Životní výdobytky Čechů se vytrvale zmenšují

Většina výdobytků, na které jsou Češi zvyklí, se jim nenápadně, ale o to vytrvaleji zmenšuje. Obchody zmenšují nabídku, pokud jde o balení potravin, zmenšují se byty či auta, ale také pozemky a zahrádky, tedy tradiční pýcha většiny z nás.

„Lidé i firmy neutrácejí tolik jako dříve, protože se snaží zbavit dluhů. Proto ta minimalizace prakticky všeho. Pokud politici tohle nepochopí, budou to dále hnát na dluh a dopadneme jako Japonci. Tam to začalo úplně stejně, až se všichni udusili dluhopisy a deset let tam nerostou platy,“ dodal analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.      (Právo)


Takže když to tak vezmeme, tak teoreticky vzato by lidé měli spíše být rádi, pokud ještě vůbec mají nějaké peníze a nezbavovat se jich zbytečně. Jenže začíná mediální masáž. Hezky plíživě, pomalu, s předstihem. Kdyby na nás vybafnuli kategorickým - "Utrácejte za vánoční dárky!", pošle je asi každý soudný člověk do Někam. Ale tohle je chytřejší. Vzbudit v člověku nervozitu, pocit viny - ostatní pořizují nákladné dárky a já nic. Co si ti mí blízcí pomyslí ... asi že je vůbec nemám rád. A také se hned na internetových stránkách nabízí ... či spíše podbízí ... řada reklam na půjčky všeho druhu ... jak výhodné, jak ušlechtilé. Peníze hned, bez ručitele, úžasné, skvělé podmínky. Nakoupíte letos, zaplatíte příští rok.

Bohužel, od Štědrého dne je ten příští rok vzdálen pouhých sedm dnů. Jenže před svátky to vypadá ještě tak daleko ... A pak najednou přijde novoroční vystřízlivění a starost - jak já jen tu půjčku splatím. Kolik občanů tohoto státu již přišlo do styku s exekutorem ... Kéž by vymáhání pohledávek šlo tak dobře i v případech "velkých ryb", že?

Ale tak daleko ještě nejsme. Zbývají skoro dva měsíce a reklamy se do lidiček obouvají s vervou rostoucí geometrickou řadou den ode dne.
Vánoce = konzum, Vánoce = kšeft, Vánoce = zisk.

A jsme u toho. Co jsou vlastně ty Vánoce? Svátky konzumu a obžerství? Já nevím, jak by to asi dopadlo, kdyby se udělal průzkum znalostí mladší generace, co už se naštěstí nesetkala s Dědou Mrázem. Mají teď zase implantovanou obludu jménem Santa. No, je fakt, že nějaké informace lze načerpat z koled ... Narodil se Kristus pán ... Ale kdo to byl ten Kristus a proč je jeho jméno a osobnost stálicí na našem nebi již přes 2 000 let? Jeho učením bylo šířit dobro, lásku, víru v lepší život. Pomáhat potřebným, uzdravovat je. Dělit se o to, co jiní nemají. O nějakém nezřízeném přístupu ke konzumnímu životu není řeč. Jeho postoj krásně zobrazuje scéna, ve které vyhání obchodníky a směnárníky z Chrámu:

Jan 2, 13 - 21

13   Byly blízko židovské velikonoce a Ježíš se vydal na cestu do Jeruzaléma.
14   V chrámu našel prodavače dobytka, ovcí a holubů i penězoměnce, jak sedí za stoly.
15   Udělal si z provazů bič a všecky z chrámu vyhnal, i s ovcemi a dobytkem, směnárníkům rozházel mince, stoly zpřevracel
16   a prodavačům holubů poručil: „Pryč s tím odtud! Nedělejte z domu mého Otce tržiště!“
17   Jeho učedníci si vzpomněli, že je psáno: ‚Horlivost pro tvůj dům mne stráví.‘
18   Židé mu řekli: „Jakým znamením nám prokážeš, že to smíš činit?“
19   Ježíš jim odpověděl: „Zbořte tento chrám, a ve třech dnech jej postavím.“
20   Tu řekli Židé: „Čtyřicet šest let byl tento chrám budován, a ty jej chceš postavit ve třech dnech?“
21   On však mluvil o chrámu svého těla.

 

El Greco - Vyhnání obchodníků z chrámu (1600) - obraz dnes uložen v Národní galerii v Londýně

Nakonec, asi tuto scénu znáte i z muzikálového provedení Ježíšova života ... Moje oblíbená vánoční deska nese název Vánoce v katedrále a začíná slovy:
"Narodil se vám spasitel, radujte se ...!".
A tak mají být Vánoce svátky radostného očekávání a při tom i příležitostí k hlubokému zamyšlení nad tím, co dosud bylo a co dále očekáváme. A v neposlední řadě - či spíše současně - chvíle pro setkání s lidmi, které máme rádi a které uvítáme ve svém příbytku.

Komerční pojetí Vánoc nemá s jejich posláním pranic společného. Mine pár dní, praskne duhová bublina, pozlátko opadá ... a zbudou opět všední starosti. Je na každém, zda si ty starosti ještě navýší tím, že se nechá zblbnout všemi těmi reklamami a lstivými a úlisnými praktikami trhu.

Nebát se utrácet - zvýšit tržby obchodníků, to je heslo sezóny, jak se píše na začátku tohoto příspěvku. Ale kdo se postará o ty úplně dole, co nemají žádné tržby a jejich obživou je jen vlastní a poctivá práce? Co s námi bude, až nám z kapes vytahají i to málo, co nám ještě po všech těch reformách a balíčcích zbude? Co je prostému spotřebiteli do ekonomické situace, do zvyšování DPH, do neutěšené situace obchodníků? Může snad on za to, co se tu všechno rozkradlo a co teď státu najednou zoufale chybí?

Kdyby se tu najednou Ježíš objevil znovu, jak by si s tím asi poradil? Nebo by se se slovy - "Mějte si tedy, co jste chtěli a co si nyní zasloužíte ..." - odvrátil a hořce zaplakal?


Vlk Samotář (s využitím internetových zdrojů)

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?