Na lávce v Brandýse začíná být nebezpečno ...

Problematice přemostění mezi Brandýsem nad Labem a Starou Boleslaví jsem se věnoval na stránkách Mostu do Říše snů již tolik, až mi to je skoro trapné. Tentokrát ale nehodlám spekulovat nad tím, zda bylo či nebylo barbarské zničit starý nýtovaný most a zda je či není barbarské nechat rozpadnout poslední zbytky mostu kamenného v Hluchově. Jde tu teď o něco jiného -o naše zdraví a životy.

 

 

Taková je situace dnes. Starý most zmizel a jedinou pupeční šňůrou mezi oběma částmi dvojměstí se stala provizorní lávka pro pěší. Nepočítajíc samozřejmě poměrně vzdálený "dálniční" most na rychlostní komunikaci R 10, který však prodlouží cestu o hezkých pár kilometrů.

 

 

Lávka je na obou koncích řádně opatřena značkou B01 - Zákaz vjezdu všech vozidel (v obou směrech), s dodatkovou tabulkou "Cyklisto sesedni z kola". Idylka, dalo by se říci ... pěší přejdou pohodlně a bezpečně a cyklisté těch sto metrů kolo prostě převedou. Jenže na tom obrázku je cosi špatně ...

 

 

A když si trochu konec lávky přitáhneme - copak to tam je? Dva jedoucí motocyklisté a jeden cyklista hezky v jednom chumlu. A tak to tu začíná gradovat. Zpočátku cyklisté spořádaně šli pěšky ... pak začali výzvu k sesednutí ignorovat ... a teď už se na lávce plné lidí, maminek s kočárky a malých dětí prohánějí motocykly. A opravdu mi věřte, není to tam moc široké. A jestli takové motocyklistické manévry prospívají konstrukci tohoto provizoria ... to ať posoudí jiní. Ono se to docela pohupuje už při prosté chůzi ...

 

 

Nevím jak vy, ale co víc se ještě může považovat za přestupek - navíc s velmi velkým potenciálním ohrožením lidí? Kdyby tu stála policejní hlídka celý den, nebylo by to přehnané. A mezi dopravní kompetence městské policie patří právě hlídání toho, aby motoristé nevjížděli tam, kam nesmí. Však se onehdy vedla polemika nad tím, že si vjezd do křižovatku na červenou neoprávněně vykládají (a pokutují) jak vjezd na místo zakázané. A co sem tedy dát alespoň kameru - jedna je například hned o kousek dál, na křižovatce u zámku.

Nebo se bude čekat, až se tu stane neštěstí?

Tabulku s SPZ toho dotyčného motocyklisty jsem schválně znečitelnil. Jak jsem již psal onehdy ve Zprávičkách, bylo mi dáno spolknout hořkou a šokující pilulku. Před časem mi ukradli auto. Když byl se mnou na policejní služebně sepisován příslušný protokol, musel jsem ze všeho nejdříve podepsat, že jsem byl seznámen s "náhubkovým zákonem" - a že bude-li pachatel dopaden, nebudu jeho jméno nikde zveřejňovat. Jak útlocitná péče státu o gaunery ... nebudu mu v tom tedy odporovat.

A vy, pokud sem někdy vaše kroky povedou, si dejte na té lávce opravdu pozor.


Vlk Samotář (JL)

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?