Brandýsem na kole opět bezpečněji

Zhruba kolem Vánoc jsem vás informoval, že v Brandýse nad Labem byla dokončena konstrukce lávky pro pěší a cyklisty, která spojuje dolní konec tzv. ostrůvku se stávající Polabskou cyklotrasou. Krátce před letními prázdninami 2014 dostali cyklisté, bruslaři i pěší výletníci dárek opravdu vynikající - vše je propojeno a umožňuje tak bezpečný a rychlý průjezd městem bez jakéhokoliv křížení s komunikacemi čím dál tím více okupovanými automobilovou dopravou.

Řešení přineslo přenesení cyklotrasy na Ostrůvek, kde se v příjemném prostředí nově revitalizovaného lesoparku vyhne jak hlavní silnici mezi Boleslaví a Brandýsem, tak i chodcům v přilehlých ulicích.

S prohlídkou začneme na kamenném mostě přes Mlýnskou strouhu, těsně pod bývalým mlýnem. Po historicky cenném kamenném mostě cyklista překoná mlýnský náhon a poté klesne na nábřeží, pod nový most přes hlavní koryto Labe. Tím bez problému podjede dříve nejnebezpečnější místo celé trasy, neb automobilový provoz tu byl a je velmi hustý.

 

 

Krátce se zastavme u  nového mostu, který nedávno konečně dostal jméno - byl pojmenován po armádním generálu Aloisi Liškovi. Kdo to byl, o tom se můžete dočíst například na stránkách Brandýských novin:

... Generál Liška velel za druhé světové války spojeneckým vojskům ve Francii a stal se také jediným generálem, mimo hlavní spojence, kterému se vzdala v roce 1945 celá německá armáda, čímž se zařadil do historie.

Po únoru 48 musel generál Liška tajně utéci ze své vily ve Staré Boleslavi za hranice, protože mu šlo o život. Jeho rodina poté strávila řadu let ve věznicích. Jeho vila byla poté státem zabavena, bylo v ní několik let zdravotnické rehabilitační zařízení a v dobách normalizace byla využívána jako školící středisko krajské KSČ.

Po roce 89 město požádalo kraj o její bezplatný převod do svého majetku, ale tehdejší kraj, než byl tehdy zrušen, vilu městu nepředal, ale zašantročil jí. Na místě někdejší vily generála Lišky dnes stojí dům podnikatele Mifky a v prostorách velikánské zahrady se točí především americké filmy. ...

Asfaltová stezka se za mostem ponoří do uklidňujícího šera starých stromů lesoparku pokrývajícího Ostrůvek ...

 

 

Kdysi to tu celé bývalo centrem společenského ruchu - dodnes žijí lidé vzpomínající na slavné majálesy a benátské noci spojené s plavbami na loďkách a velkolepými ohňostroji na obou zdejších plovárnách. Z toho všeho nezbylo dnes nic, ale zdá se, že se pomalu začíná blýskat na lepší časy.

 

 

Po několika stech metrech Ostrůvek končí a vody Mlýnské strouhy se opět spojují s vodami Labe. Zde tedy ostrov končil a pokud člověk neuměl na kole jezdit po vodách, měl smůlu. Ale právě tady vyrostla nyní nová lávka

 

 

... a když se na ní zastavíte a ohlédnete, neujde vaší pozornosti také nově zřízená písečná pláž. Nutno konstatovat, že jsem se jako malý kluk v Labi běžně koupal ... teprve pak se živá řeka stala mrtvou stokou plnou chemie a odpadků, jejíž vodu prý nesměli zemědělci užívat ani k zalévání polí. To naštěstí patří minulosti a Labe za slunných dnů opět voní prázdninami, jako kdysi.

 

 

A za lávkou byl dokončen dosud chybějící kus stezky, který ji spojuje s již dříve dokončenou částí cyklostezky z Brandýsa do Kostelce na Labem. Ta vede kolem řeky a je to příjemné svezení skoro po rovině. Jen člověk musí o víkendech mít trpělivost přímo andělskou, neb je tu poněkud nával bruslařů, cyklistů, pěších turistů i pejskařů s vodítky nataženými napříč stezky ...

 

 

Je to opravdu hezké, že se cyklistům i jiným vyznavačům rekreačních forem pohybu dostává do rukou ... či spíše nohou ... takovéto dílo, které jim zajistí větší bezpečnost a radost z jejich aktivit. Ve spojení s nedávno otevřenými přemostěními v Toušeni a Čelákovicích se tu otvírá prostor pro nepřeberné množství výletů pro náročné cyklisty i pro rodiny s dětmi.


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?