Konfrontace na Budějovické

Nebojte se toho titulku, nehodlám popisovat nějakou rvačku nebo potyčku s vládou nespokojeného davu s pořádkovými silami. Budějovickou je myšleno zkrátka a dobře okolí stejnojmenné stanice metra c Praze poblíž opět stejnojmenné ulice. A Konfrontace je název zajímavé výstavy pod širým nebem, která je tam právě teď, začátkem března 2012, k vidění.

Výstavu pořádá Centrum současného umění DOX a bližší informace o pořadateli i výstavě samotné si můžete přečíst buď přímo na jednom z panelů nebo na webových stránkách.

Panelová výstava s názvem Konfrontace: Blízká setkání různého druhu, kterou na podzim 2011 představilo Centrum současného umění DOX na piazzetě Národního divadla jako součást projektu LUCIFERŮV EFEKT: Střetnutí se zlem bude od 1. do 30. března k vidění před DBK Budějovická.

Výstava představuje 34 panelů tvořených dvojicemi dokumentů, nejčastěji fotografií, které pocházejí ze zpravodajských zdrojů, především fotobanky ČTK nebo novin a časopisů.

Tato „blízká setkání různého druhu“ tak nutí diváka k zamyšlení nad současností a nedávnou minulostí i nad tím, jakou roli hrajeme v jejich vztahu. Výstava je veřejnosti přístupná zdarma po celý březen na prostranství před DBK Budějovická. V dubnu se projekt přesune do Ústí nad Labem

 

 

Zajímavé je pozorovat reakce kolemjdoucích a přihlížejících, kterých je až překvapivě málo. Zhusta se v těchto končinách vyskytující individua, z nichž na první pohled čiší - já jsem manažer, a kdo je víc - neuznají obrázky za hodna pohledu a s nosem přepisově vysunutým k nebi a maskou firemního úsměvu na líci kvačí za dalším budováním kapitalismu.

 

 

Občané prostí chvíli postojí a zavzpomínají či vzpomínky sobě oživí. Někdo se bojácně rozhlíží (co kdyby to byla "komoušská" provokace!), další se usmívá, někdo se zasměje i nahlas - a jsou tu dokonce i tací, co si ty trefně vybrané obrázky fotí.

 

 

Pak jsou tu ještě ovčané s masmédii vymytými mozky, kterým evidentně nedochází, o čem to všechno je (nebo tvrdí, že jich se to přece netýká) ... tak nechápavě zabečí a spěchají si nechat ostříhat vlnu, neb tak káže doba.

 

 

V případě ocitnutí se někde nablízku, doporučuji těch pár minut na okuk obětovat. Než to sprejeři přetvoří k obrazu svému nebo než justice, lačná odsouzení dalších přikreslovačů tykadel, výstavu veřejně na hranici dle vzoru pátera Koniáše vhodit nakáže,  a autory nechá po starokrhutském zvyku upálit sirkami na Staroměstském náměstí. Precedens k tomu máme ... jak jednoduché.


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?