Nová cyklostezka na Lipně

O nové cyklostezce vytvářející takový menší okruh kolem Lipna jsem chtěl psát již vloni na podzim. Ale nemohl jsem se k tomu pořád nějak dostat ... a pak už jsem si říkal, že budete spíš mít náladu na lyže než na kola ... Ale už je tu zase skoro jaro, takže si myslím, že je ta vhodná doba s tím přijít.

Lipno se dá objet na kole celé za den - pokud máte chuť našlapat takových 110 až 120 km. To není legrace - vždyť délka jezera je něco málo přes 40 km, a to vzdušnou čarou ... či spíše vodní čarou. Ale dá se to zvládnout. Dnes však mám pro vás menší okruh, který se dá zvládnout za půl dne. Využijeme při něm novou nebo skoro novou cyklotrasu, která kopíruje břehy jezera v okruhu od Přehrady přes Horní Výtoň, Frýdavu, Frymburk, Lipno nad Vltavou ... až znovu k přehradě. Je to takových ... asi 12 kilometrů příjemné jízdy.

 

 

Přehrada Lipno ... a za ní to obrovské jezero, ze kterého si kousek prohlédneme v sedle velocipédu. Začneme přímo u hráze, na pravém břehu.

 

 

Cyklostezka a tedy i cyklotrasa začíná hned u hráze. Je to v místě, kde na silnici do Horní Výtoně kdysi na narýsované značce stával vojáček se samopalem, neb dál se nesmělo. Tam začínala Země Nikoho, železnou oponou oddělená od okolního světa. Cyklostezka sama je z hladkého asfaltu. Koncem prázdnin roku 2011 se tu objevil malý buldozerek, srovnal se pás země u břehu jezera ... a za pár týdnů tu byla asfaltová komunikace. Nejspíš k žalu zdejších rybářů, kteří tu přišli o svůj klid.

 

 

Asi tak po dvou kilometrech se otevře pohled na místo zvané Marina Lipno, veliký rekreační komplex s přístavem. A nad ním se vypíná horský hřeben, na kterém byla vloni otevřena Stezka korunami stromů, o které jsme si již říkali. Uprostřed jezera je malý ostrůvek, kam se prý vždy na léto vysazují králíci. Asi pro radost turistům - nebo pro případného Robinsona? Kdo ví ...

 

 

Po dalších pár stech metrech najedeme na můstek přes Lipový potok. Potok pramenící nahoře u hranic v rašeliništi u bývalých Kapliček protéká Lipovou a zde se v malebné zátoce jeho vody spojí s vodami Lipna.

 

 

Od hráze vedla stezka vyšším smíšeným, místy smrkovým lesem. Nedělala si žádné násilí, kopírovala terénní nerovnosti, zatáčku za zatáčkou. Asi po třech kilometrech se ráz mění - dostáváme se do více otevřených partií a lesní šero se mění ve sluneční záři - nebo to schytáte naplno od šumavského lijáku, podle toho, máte-li štěstí nebo ne.

 

 

Typická špičatá kostelní věž ohlašuje Přední Výtoň. Zde nová část cyklostezky poblíž plážového areálu končí a další čtyři kilometry se pojede po silnici vedoucí do Frýdavy, k přívozu do Frymburka. Silnice naštěstí dostala zbrusu nový asfaltový koberec a není tu tak velký provoz, takže se dá jet bez obav.

 

 

Tabule "konec obce Frýdava" a silnice pokračující pod hladinu jezera působí poněkud žertovně. Ale nebojte se, nebudete potřebovat skafandr, abyste projeli na kole po dně jezera na protější břeh, kde se silnice jakoby nic zase vynoří. Už se ozývá houkání a přijíždí přívoz. Cyklista i s kolem se převeze za 30 Kč. Je to takové zpestření výletu. Informace o provozu přívozu lze vyčíst na stránkách Frymburka. Je lépe vědět předem, do kolika hodin přívoz jezdí, abyste nemuseli večer objíždět jezero až ke hrázi.

 

 

Cesta přes vodu bohužel netrvá dlouho. Než se pořádně rozkoukáte a vyléčíte z mořské nemoci, jste na druhé straně. Vyloďovací rampa klesne na asfalt a jste na levém břehu. Abych nezapomněl, převážejí se i auta. Vejdou se tam asi tak čtyři.

 

 

Městečko Frymburk, proslulé pobytem Járy Cimrmana ve zdejším starobinci, popisovat nebudeme. Můžete se sami zajít podívat na hezké náměstí a také se tu dobře najíst. Přece jen bych ale chtěl upozornit na jednu zajímavost. Nahoře na náměstí je stylizovaní žába, které z tlamy vytéká voda a jako potůček protéká  kamenným korytem uprostřed celého náměstí. K tomu se váže příběh o odsouzenci na smrt, který dostal na vybranou - buď poprava nebo se pokusí na protějším svahu najít vodu, a tu zavede do městečka. Odsouzenec si život vykoupil prý právě tou vodou, co dnes vytéká ze žáby.

Cyklostezka pokračuje podle vody, jakmile vyjedete z přívozu, tak hned vpravo. Obkrouží zátoku, na chvilku se přiblíží k hlavní silnici, ale pak se zase vrátí do klidu lesa na břeh jezera.

 

 

Cesta se tu vlní i nahoru a dolů, tento břeh je přece jen členitější než byl ten druhý. Ale asfaltečka je to hlaďoučká a jede se tu opravdu krásně. Jen je třeba dávat pozor na bruslaře, neb oni vás moc neslyší a jezdí pokud možno nejméně tři vedle sebe. Pokud dáváte trochu pozor, zahlédnete mezi stromy ve vodě nahou slečnu. A není ve vodě, stojí na kameni a není to slečna, ale slečna socha.

 

 

Blíží se Lipno nad Vltavou - tedy Lipno jako obec. Cyklistická stezka ale kříží rekreční oblast Marina Lipno, kterou postavili Holanďané a také si tu můžete připadat jako v Holandsku - podle aut i mluvy. Přístav vypadá skoro jako někde u moře. I když proč skoro ... opravdu. Jen vlny tu nejsou takové. Vloni dokončili novou budovu kapitanátu, tak je tu už snad opravdu všechno, co si jachtaři mohou přát.

 

 

Poslední úsek cesty začíná ve zdejším přístavu. A v dálce se již rýsuje přehradní hráz. Nějaká malá z tohoto pohledu, že? Lodní doprava tu funguje jako vyhlídková i jako linková. Ale musím přiznat, že jsem tu lodí ještě nikdy nejel. Pro tuzemce je to přece jen poněkud drahé - a troufl bych si napsat, že až předražené.

 

 

Poslední stovky metrů, a jsme zase na hrázi Lipenské přehrady. A hleďme, zdejší část trasy je "třiatřicítka" - kdepak jsme se s ní setkali? No jasně, v okolí Železné rudy. Je to dálková trasa, po které přejedete, máte-li chuť, celo Šumavu.

Tak tedy - šťastnou cestu !!!


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?