Kam v Praze za betlémy

Já bych rád k Betlému,
k Ježíšku malému.
Mám doma křepeličku
a pěknou žežuličku,
ty tam odvedu.
Bude žežulička
vyrážet Ježíška,
u hlavičky sedávat,
líbezně mu kukávat:
Ku-ku-ku! Ku-ku-ku!
Zdráv budiž Ježíšku!

K adventním a vánočním dnům neodmyslitelně patří výstavy betlémů. V různých podobách je můžete spatřit i letos (a někde ještě začátkem roku příštího) na nejrůznějších místech Prahy.

 

 

Tradičně jsou vystaveny v Muzeu Karlova mostu a v podzemních prostorách Betlémské kaple, kde výstava „Vánoce s vůní dřeva“ potrvá do 3. ledna 2010. V historických sklepeních kaple jsou vystaveny betlémy z různých materiálů – kromě dřeva i ze skla, železa, textilu, papíru, keramiky a těsta. Kromě těchto tradičních jsou vystaveny i betlémy nové, například Pražský betlém, pohyblivý betlém z lipového dřeva, Velký betlém z Jindřichova Hradce, Provensálský betlém z Pardubic a Zimní betlém Vladimíra Cejnara. Krajina je inspirována zimou v Jizerských horách, mezi chaloupkami je přibližně 120 figurek (o výšce cca 10 centimetrů), které autor příležitostně doplňuje nově vyrobenými.

 

 

V krásných prostorách barokních stájí hostivařského Toulcova dvora (Praha 15) můžeme navštívit výstavu „Krása spočívá v jednoduchosti“. Jsou zde betlémy z perníku, dřeva, vlny, korálků a dalších netradičních materiálů.

Jindřišská věž ve svém třetím patře nabízí výstavu betlémů s názvem „Třešť – město betlémů“.

Velice zajímavá by mohla být výstava v Gymnaziu Jana Keplera (Parléřova ulice) na Hradčanech. Nabízí přes dvě stě českých a zahraničních betlémů nejen z tradičních materiálů, ale i z vajíček, mramoru a motýlích křídel.

V galerii Ambit při klášteru Panny Marie Sněžné jsou kromě betlémů vystaveny i další známé i neznámé symboly Vánoc.

 

 

Adventní a vánoční nálada na nás čeká v areálu Chvalského zámku (Praha 9 – Horní Počernice). Vystavený soubor betlémů je zapůjčen ze soukromých sbírek a sbírky Národního muzea. Na nádvoří Chvalské tvrze se koná i tradiční adventní trh.

 

 

Ve výstavní síni Atria na Žižkově je do 22. prosince (od pondělí do pátku vždy od 13 do 18 hodin) otevřena „Výstava tradičních i netradičních domácích betlémů“.

Více informací o těchto i dalších výstavách betlémů, o vánočních koncertech a bohoslužbách se dozvíte na stránkách Pražské informační služby (PIS).

 

 

PŘÍJEMNÉ DNY ADVENTU VŠEM!


Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?

VEZA