10. Islandský den

Občanské sdružení Klub islandských fanatiků a Městská knihovna v Praze, ve spolupráci se Severským filmovým klubem, za podpory firmy Metrostav a.s., CK Periscope Skandinávie a Icelandair zvou všechny milovníky severu a Islandu zvláště na jubilejní desátý ročník Islandského dne, který se bude konat v sobotu 4. 6. 2011 od 9.00 do 21 hodin v Městské knihovně v Praze 1 na Mariánském náměstí. Pro návštěvníky je připraven téměř dvanácti hodinový maraton přednášek, besed, promítání fotografií, slideshow, filmů i živé hudby na jediné téma: Island, jeho přírodní krásy, kultura, historie i současnost.

Hlavním islandským hostem se stane Hilmar Oddsson – režisér, jehož hraný film ze současnosti Desember (Prosinec) bude promítnut v premiéře v České republice na konci Islandského dne. Filmu bude předcházet neformální moderovaná beseda se zajištěným překladem. Hilmar Oddsson je autorem dvou snímků, které jsou českému publiku již známy: Kaldaljós (Chladné světlo) a Tár úr Steini (Kamenné slzy).

Pozvání přijala i islandská hobojistka Eydís Franzdóttir, členka proslulého souboru „Caput“ hrajícího pouze současnou hudbu. V živém koncertu zazní díla tří současných islandských autorů.

10. Islandský den zahájí dokumentární film Súðbyrðingur – Saga báts (Příběh o lodi) islandské režisérky a producentky Ásdís Thoroddsen, známé v Čechách hraným filmem Ingaló.

Oba islandské filmy budou uvedeny ve spolupráci se Severským filmovým klubem www.sfklub.cz v původním znění s českými titulky (Film Desember má navíc titulky v barevném rozlišení vhodné pro neslyšící).

Další střípky z programu (níže časový harmonogram)

Ptáci Islandu - Jiří Hrubý

Cestou necestou po Islandu – Marian Lechnýř

Zemětřesení a seizmické roje na Islandu – RNDr. Jiří Málek, Ph.D.

Island očima ptáků – Jiří Zítka

Slavnostní otevření tunelu Hédinsfjörđur – Ing. Pavel Čeliš

Island – žhavý i ledový – Topí Pigula

Vyhodnocení fotografické soutěže Magický Island - slideshow

Součástí Islandského dne bude výstava fotografií na téma Magický Island, která bude k vidění v prostorách Městské knihovny v Praze od 30. 5. do 4. 6. 2011 a v červenci v prostorách Centra FotoŠkoda ve Vodičkově ulici. V samotný den konání akce budou mít návštěvníci možnost svým hlasováním vybrat trojici nejlepších fotografií, jejichž autoři dostanou odměny od sponzorů soutěže. Hlasovací lístky budou slosovatelné.

Více informací na www.islandklub.com /kontakt: Jana Jakšová, mobil: 728 476 972 islandklub@hotmail.com, jana@islandklub.com

Program 10. Islandského dne

Vstupné 50 Kč na celý den

Z programu podrobněji

Dokumentární film - Příběh o lodi, On Northern Waters – The Story of a Boat (Súðbyrðingur – Saga báts 2010, 57 minut) 

Režisérka a producentka Ásdís Thoroddsen, autorka filmů: Ingaló, Dream Hunters, Highway 48, The Situation

Čtyři zkušení stavitelé lodí se rozhodli spojit síly a postavit repliku původní lodi takzvaného clinkboat typu, která tlela v trávě v okolí Reykhólaru. "Staðarskektu Björg“ byl převládající typ lodi v souostroví Breidafjord na západě Islandu. Plavební schopnosti těchto plavidel, spolu se zkušenostmi s námořní plavbou, umožnily seveřanům zdolávat řeky Ruska, stejně tak i cesty na západ Středozemním mořem, a to jak za obchodem, tak při loupežných výpravách nebo při objevování nových zemí.

V tomto filmu se především hovoří o historii a řemesle severoevropského clinkboat a jeho místních variantách, ze kterých se vyvinulo několik různých typů lodí podle toho, jakému účelu sloužily. Tvar lodí se lišil a přizpůsoboval podle závislosti na místních podmínkách. Z výzkumu historiků vyplývá, že se podobné lodě stavěly nejen na Islandu, ale i v Baltském moři a na pobřeží severního Atlantiku, v Rusku i v ostatních severských zemích.

Ptáci Islandu - Jiří Hrubý

Proč za ptáky právě na Island? Určitě kvůli několika americkým druhům, které jinde „v Evropě“ neuvidíme. A také kvůli velkému zážitku v nádherné přírodě.

Cestou necestou po Islandu – Marián Lechnýř

Slideshow z putování po Islandu vítěze několika fotosoutěží pořádaných Klubem islandských fanatiků

Zemětřesení a seizmické roje na Islandu - RNDr. Jiří Málek, Ph.D.

Ústav struktury a mechaniky hornin AV ČR, Akademie věd ČR

Islandská zemětřesení jsou spojena s rozpínáním Severoatlantického riftu. Je zde možno zažít zemětřesení, která dosahují magnituda větší než 6. Vzhledem k řídkému osídlení a solidnímu zakládání staveb neměla tato zemětřesení až dosud katastrofální následky. Jsou však zajímavým dokladem tektonické aktivity. Speciálním typem zemětřesné aktivity jsou seismické roje. Jsou spojeny především s vulkanickou aktivitou a jsou důležitým vodítkem při předpovědi sopečných erupcí. Je zajímavé, že seizmické roje se vyskytuje také u nás v oblasti západních Čech. Přesné příčiny této podobnosti jsou stále nejasné a jsou předmětem našeho zájmu

Eydís Franzdóttir - Islandská soudobá hudba – koncertní ukázka - hra na hoboj

Eydís Franzdóttir vyučuje hoboj na Islandu a je členkou proslulého souboru „Caput“ hrajícího pouze současnou hudbu. Na programu zazní díla tří současných islandských autorů. Všichni příznivci vážné hudby, a islandské zvláště, si určitě nenechají vystoupení ujít. Eydís se do Prahy vrací opět po roce, Dne 25. května 2010 vystupovala v pražské koncertní síni Atrium spolu se smyčcovým kvartetem PiKap.

Island očima ptáků – Jiří Zítka

"Proč létat na rogale přes Beringovu úžinu, proč létat na Kamčatce, proč se pokoušet přeletět Everest, Severní pól, Středozemní moře, proč pozorovat islandské vulkány právě očima ptáků? Odpovídám podobně jako anglický horolezec Mallory: Protože jsou. A dodávám: Protože rád poznávám nové kraje a lidi a věřím na kamarádství a přátelství." Jiří Zítka

Dvacetiminutový dokument Island očima ptáků nám přiblíží nevšední pohledy z ptačí perspektivy na zvláštní krajinu plnou termálních gejzírů a vulkánů. Jeden z vařících gejzírů se málem stal osudným Jiřímu Zítkovi, když byl při jeho pozemním průzkumu zasažen.

Jiří Zítka je dlouholetým reprezentantem České republiky v ultralehkém létání. Je jedním z nejlepších a nejzkušenějších pilotů motorových závěsných kluzáků (rogal) světového měřítka. Kromě své reprezentační kariéry je vášnivým dobrodruhem, cestovatelem a fotografem. Jiří Zítka je též spoluautorem několika filmů z prostředí extrémního létání. Jeho příběhy byly námětem knihy Břetislava Dirtycha Svět pod barevnými křídly.

Slavnostní otevření tunelu Hédinsfjörđur - Ing. Pavel Čeliš (Metrostav a.s., divize 5)

Přednáška seznámí posluchače s dokončením a slavnostním otevřením silničního tunelu Hédinsfjörđur v severní části ostrova. Budou prezentována města Siglufjörđur a Ólafsfjörđur mezi kterými byl tento projekt realizován českou stavební firmou Metrostav. Příspěvek vám také ukáže ohlasy tamních obyvatel, a jak jim tato stavba změnila život …

Island – žhavý i ledový – Topí Pigula

Island je jediné místo na světě, kde důsledky činnosti středo atlantického zlomu vystupují nad mořskou hladinu. Připočteme-li k tomu horkou skvrnu – hot spot, pod Islandem, tak je jasné, že sopečná činnost je další zdaleka nejsilnějším fenoménem formující tvář krajiny. Zároveň do sopečných polí ryjí vrásky islandské ledovce. Oba fenomény způsobily, že se o Islandu mluví jako o ostrovu ohně a ledu. Je to neuvěřitelně profláknuté klišé. Ale neuvěřitelně pravdivé.

Beseda s islandským režisérem Himarem Oddssonem

Martin Benda bude moderovat a zároveň zajistí překlad z angličtiny v průběhu besedy s islandským režisérem Hilmarem Oddssonem. Zájemci mohou dopředu zasílat své dotazy mailem, nebo je předat na místě konání akce popř. přímo autorovi snímků Chladné světlo, Slzy z kamene a Prosinec položit osobně.

DESEMBER - Hilmar Oddson , hraný film (Island 2009)

Film Prosinec je současný příběh odehrávající se v Reykjavíku v průběhu prázdnin. Jonni (Tomas Lemarquis) se po několika letech v Argentině vrací domů. Těší se na Vánoce, které se v jeho rodině opravdu slaví. Má velké plány se svojí starou kapelou.

Druhý den po návratu jede s maminkou pro tatínka do nemocnice. Na zpáteční cestě maminka náhle umírá a všechno se najednou změní. Ukazuje se, že všechno kolem byla velká lež, kterou jeho maminka obratně budovala, aby Jonniho a svého manžela nezatěžovala. Jonni se postupně dozvídá nepříjemné skutečnosti a osud Vánoc a vlastně celé jeho rodiny začne najednou ležet na jeho ramenou. Navíc se jeho stará láska Ásta právě zasnoubila.

Hlavní sponzoři Islandského dne

Partneři:


Jana Vesuvanka

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?