Blábolení masmédií

Kvalita zpravodajství u nás prudce klesá, v tom asi nebudu sám, kdo to tvrdí. Hlavní zpravodajský proud je nám diktován "odjinud" a ten zbytek se hemží pravopisnými chybami - ale co je horší, také chybami logickými a mnohdy i záměrnými  - s cílem někoho "namočit" nebo prostě mít senzaci za každou cenu. První kolo prezidentských voleb bylo toho zářným příkladem, a co nás čeká nyní, kdo ví. Nedivil bych se, kdyby bulvárem ovlivněné zpravodajské servery přinesly zprávy jako:

O panu X.Y. je známo, že sekal králíkům trávu srpem, který čas od času naklepával kladivem. Je to tedy zakuklený komunista - hrrr na něj !!!

Jako podobný nesmysl mi připadá (cíleně?) šířená panika o nových dopravních předpisech v Chorvatsku. Podívejme se, co bylo zveřejněno (nejen) na stránkách TV NOVA patnáctého ledna 2013 (výňatek):

Chorvati asi zešíleli: Za překročení rychlosti nám teď na dovolené hrozí 3 ROKY VĚZENÍ!

Od 1. ledna vstoupila v oblíbené letní destinaci Čechů v platnost novela trestního zákona, podle které teď v Chorvatsku turistům hrozí za prosté překročení rychlosti 3 roky odnětí svobody. ...

... Novela trestního zákona Chorvatské republiky NN číslo 144/2012 (článek 226): "Účastník silničního provozu, který se dopustí vážného porušení předpisů o bezpečnosti silničního provozu, řídil vozidlo ve stavu neschopnosti způsobeném požitím alkoholických nápojů s koncentrací nejméně 1,50 g / kg (promile) alkoholu v krvi, nebo opiátů nebo psychotropních látek, nebo řídí auto v zakázaném směru jízdy , nebo předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně přehledném místě, nebo jezdí rychlostí vyšší než 50 km / h v obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti, nebo způsobí nebezpečí ohrožení života a zdraví jiných osob, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta."

Když pominu urážlivý tón toho titulku, kde jsou Chorvati označeni za šílence, což je jistě nepotěší, je tu jedna taková prapodivná věc. Která ovšem byla zveřejněna v celé řadě dalších zdrojů a zřejmě se přebírá dál a dál - aniž by se nad tím někdo zamyslel.

Vězení až 3 roky za překročení rychlosti 50 km/h v obci - tedy když někdo pojede třeba 51 km/h, hned z něj bude kriminálník. Zamyslel se nad tím vůbec někdo?

A ještě je tu další blud, jenž z té do nekonečna přebírané formulace vyplývá; vezměme si znova tu větu ... rychlostí vyšší než 50 km / h v obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti ... Z toho přece vyplyne, že musíte jet nejvýše 50 km/h i v místě třeba mimo obec, kde je rychlost omezena dopravní značkou na 80 km/h. Jinak půjdete sedět. Pokud je tam někde značka s třicítkou, můžete jet klidně až padesát. Ach jo ...

Nechci vidět ty hoaxy, co teď začnou proudit po netu ... Komu ku prospěchu? Je to prostě jen blbost lidská nebo někdo chce zabránit cestování do Chorvatska po vlastní ose?

V té specifikaci má být správě psáno "o více než 50 km/h" ... Našel jsem si znění té vyhlášky v originále, v chorvatštině. Nejsem na tuto řeč odborníkem, proto pokud se v tom vyznáte lépe, posuzujte, prosím, mou snahu shovívavě ....

Članak 226.

Sudionik u cestovnom prometu koji iz obijesti teško krši propise o sigurnosti prometa vozeći u stanju nesposobnosti za vožnju izazvanoj trošenjem alkohola uz koncentraciju od najmanje 1,50 g/kg alkohola u krvi, ili droge ili psihoaktivnih lijekova, ili vozeći u zabranjenom smjeru, ili pretječući na nepreglednom mjestu kolonu vozila, ili vozeći brzinom koja prelazi pedeset km/h iznad dopuštene u naseljenom mjestu ili području s naznačenim ograničenjem brzine, izazove opasnost za život ili tijelo ljudi, kaznit će se kaznom zatvora do tri godine.

Překladač Google si s tou tučnou částí poradil takto:

... jízdě rychlostí, která přesahuje padesát km/h nad povolenou v místě nebo v obydlené oblasti, což naznačuje rychlostní limit

Překlad sice kostrbatý, ale vyplývá z toho, že jde o skutečně o překročení rychlosti o více než 50 km/h nad rychlost v daném místě povolenou.

Zdravý selský rozume, zaplač ...


Vlk Samotář (JL)

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?