Advent opět začal na zámku Stránov

Také letos jsem se rozhodl zahájit čas adventu na zámku Stránov, kde se 22. listopadu konala již pátá Vánoční výstava - prodejní výstava adventních dekorací, připravená ve spolupráci paní Violy Zeithamlové z Obchodu kvítím Bezno a zdejší zámecké paní Zuzky Šimonkové.

 

 

Stávala tu kdysi dávno dřevěná tvrz, pak kamenný gotický hrad a nakonec zámek. Zámek Stránov získal svou dnešní  romantickou podobu při přestavbě vedené v novorenesančním duchu  na konci 19. století. Přestavbu realizoval na zakázku Marie z Valdštejna a Vartemberka v letech 1890 až1894 stavitel J. Mráz podle projektu Josefa Schulze.

Zámek pak v roce 1917 koupil prezident Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek a s rodinou zde žil až do znárodnění v roce 1950. Od roku 2003 je Stránov zpět v majetku rodu Šimonků a na snímku dole paní Šimonková (s mikrofonem v ruce) s paní Zeithamlovou právě zahajují adventní koncert.

 

 

Zatímco nádvoří zámku naplňuje téma blížících se Vánoc v hudbě kapely  Coolband a zpěvu Lucie Soumarové, podívejme se chvíli, co vlastně ten advent a doba adventní znamená.

 

 

Latinské slovo Adventus znamená příchod. Jako Advent je označováno období před Vánocemi, období čekání na příchod Ježíše Krista. Prožívání adventu každoročně  zpřítomňuje očekávání starozákonních proroků, kteří připravovali lidstvo na příchod Mesiáše.

První zmínky o slavení adventu se datují do jižní Galie a Španělska koncem 4. století. Někdy v období od 12. do 13. století se stal advent začátkem nového liturgického roku, který do té doby začínal Vánocemi.

 

 

V tuto roční dobu se rychle stmívá, ale lidé naslouchají hezké hudbě a také veršům přítelkyně paní Violy Zeithamlové. Stránov bývá často citován s přívlastkem "pohádkový" a člověk musí přiznat, že tu vládne opravdu atmosféra, která se zřetelně odlišuje od okolní drsné reality.

 

 

Koncert na hradním nádvoří končí. Zakončení je krásné a velmi vánočně stylové - branou na nádvoří za zvuků písně Narodil se Kristus pán přicházejí manželé Šimonkovi oblečení jako Josef a Marie a nesou v náruči malého Ježíška.

My se teď můžeme podívat na výstavu vánočních dekorací. Ale ouha, na to jsem si měl přivstat. Akce běží již od desáté hodiny dopolední a většina vystavených věcí je již dávno rozebrána.

 

 

Ale prý i kdybychom přišli někdy hned po obědě, měli bychom již dost smůlu. Vánoční výstava získala za těch pět let značný věhlas a zájemci vzali vystavené exponáty doslova útokem hned ráno. Paní Viola odhaduje, že Stránov navštívilo ten den na 700 lidí ...

 

 

Ale i zbytek vystavených dekoračních předmětů se vyjímá v zámeckých prostorách neobyčejně hezky. Asi nejsem sám, na koho to tu působí velice pozitivně a odcházím domů s pocitem nabití radostnou energií.

 

 

Oproti loňsku je tu ale velké překvapení. Byly zpřístupněny místnosti v prvním patře a dokonce zařízeny v duchu dob minulých. Člověku se tají dech nad množstvím té práce, která tu byla vykonána. Většina nábytku jsou prý sice repliky - ale ruku na srdce, poznáte to?

 

 

Když si představíte, že tu býval dětský domov a kolem hospodařilo JZD, je to opravdu až zázrak, že se interiéry podařilo tak citlivě renovovat. Co jen muselo dát práce obnovit ty parketové podlahy a dřevěná ostění i zárubně dveří. I když se něco asi muselo nahradit, přesto jako by tu dýchal duch dějin, jako by to ošklivé období degradace pyšného zámku  na účelovou a hospodářskou budovu ani neexistovalo. Sám mohu tohle všechno potvrdit. Poprvé jsem tu byl před více než deseti lety, kdy to všechno byl zámek jen při pohledu z vnějšku - uvnitř to byl zdevastovaný a rozmlácený dětský domov.

 

 

Je tu i pozoruhodná expozice historických dětských hraček dětských kočárků. Na stránkách Stránova se můžete informovat, kdy a jak se na zámek můžete podívat sami. Již se tu pořádají prohlídky - a pokud byste chtěli, můžete si tu nechat vystrojit i svatbu. Nebo alespoň navštívit poměrně nedávno otevřenou zámeckou kavárnu.

Již teď mohu napsat, že bych se sem moc rád příští rok v době adventu vypravil znovu. Ať se tedy daří květinám i zámeckému panství.


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?