Adventní koncert v kostele, tentokrát v Mečeříži

V létě jsme si povídali o historii zvonů v kostele Povýšení sv. Kříže v Mečeříži, jehož zvonice byla otevřená pro veřejnost u příležitosti stého výročí vysvěcení kostela. Když se člověk podívá na krásnou stavbu kostela dnes, nechtěl by věřit, že je teprve sto let starý. Ale je to tak. I když obec Mečeříž je z těch, o kterých se dá říci - "tudy kráčela historie"; první písemná zmínka o obci je již z roku 1052 a kostel je připomínán roku 1363.

 

 

Nicméně původní stavba kostela, několikrát přestavovaného, zchátrala začátkem 20. století natolik, že musela být zbourána a na jejím místě postaven a roku 1913 vysvěcen kostel nový. A do něj se nyní spolu podívejme, jak probíhal koncert k příležitosti předposledního adventního víkendu roku 2013.

 

 

V rámci akce Hudba v Mečeříži 2013 vystoupil 14. prosince v kostele Povýšení sv. Kříže pěvecký sbor Intermezzo ze Mšena pod řízením K. Horňáka.

 

 

Kostel byl u příležitosti nadcházejících vánočních svátků slavnostně vyzdoben. Já jako dítě (ale v podstatě dodnes) jsem vždycky obdivoval na stránkách knihy Kája Mařík líčení vánočních a velikonočních obřadů v lážovském kostele a záviděl jsem malému Kájovi jeho zážitky. Teď se mi dostalo alespoň zadostiučinění v tom, že ač jsem byl o takové zážitky v dětství ochuzen, moje dvě dcery již samy zdejší kostel vyzdobily.

 

 

Pod mistrovským vedením sbormistra se tu střídaly sborové zpěvy se sólovými vystoupeními jednotlivých členek a členů sboru a ke slovu přišla i recitace veršů s vánoční tématikou.

 

 

I přes solidní zimu byl umělecký zážitek opravdu úžasný. Při některých sólových vystoupeních člověka až mrazilo takovým tím souzněním zpěvu a prostředí s vlastní duší ...

 

 

Intermezzo není jen slovo, které v italštině označuje mezihru a v romantické hudbě malou přednesovou skladbu. Intermezzo je také název mšenského smíšeného pěveckého sboru, který svým posluchačům už osm let zpříjemňuje především předvánoční čas.
Píše se na stránkách Mělnického deníku pod titulkem Intermezzo je hlavně skvělá parta lidí, které baví zpívat

 

 

Ano, sbor opravdu dokáže předvánoční čas zpříjemnit. Když se na pravém místě sejdou ti praví lidé, nemá to prostě chybu.

A člověkem na pravém místě i je i starosta Mečeříže, ing. Vojtěch Krauz, který se stará o to, aby obec žila nejen jako správní celek, ale aby se jejím občanům dostalo i kvalitní kulturní vyžití.

 

 

Hodina vystoupení utekla tak rychle, že se to člověku ani nechce věřit. Účinkujícím i posluchačům jdou od nosů a úst obláčky páry, ale ani teplota na bodu mrazu nedokáže otupit nádherný zážitek.

 

 

Prosvícená okna kostela za soumraku pošmourného dne působí přívětivě a útulně, jako na starých pohlednicích s obrázky Josefa Lady. Členové sboru odcházejí a každý při tom tiše zvoní na malý zvoneček. Bylo to krásné a ze srdce přeji zpěvákům ze Mšena, ať se jim daří co nejlépe a svým zpěvem udělají lidem tolik radosti, jako teď nám.

 

 


Vlk Samotář

Zpět na stránky Jak jde život tu i onde...

 

Zpět k Mostu ?