Pozvánka pod pražský orloj

Praha nabídne v květnu svým obyvatelům i návštěvníkům mnoho společenských, kulturních i sportovních akcí. Největší akcí budou ve dnech 14.a 15. května „Oslavy Prahy“, které již podruhé, proběhnou především na Staroměstském náměstí, Petříně a dalších místech historického centra. Návštěvníci se mohou těšit na koncerty, herecká vystoupení, bezplatný nebo zlevněný vstup do muzeí, galerií i historických a technických památek.

 

 

Jedním z lákavých míst je staroměstský orloj, který letos slaví 600 let svého vzniku.

V pátek 14. května deset minut po dvacáté hodině vypustí na Staroměstském náměstí rodiče s dětmi k nebi na počest kulatých narozenin orloje 600 balonků, na které předtím napíší svoje přání a vzkazy. V 19.50 hodin (do 20.20hod.) začne na podiu muzikálová show „Touha Mistra Hanuše“. Jak napovídá název, významní čeští herci a hudebníci vzdají hold tvůrci staroměstského orloje.

 

 

Od 21 hodin jsou pak všichni zváni opět k podiu, kde zahraje a zazpívá Hradišťan. Dnes již legendární moravský soubor oslaví svým koncertem „Měří nám čas“ nejen výročí orloje, ale i své šedesátiny.

Kdo přijde v sobotu 15. května, bude se moci podívat nejen přímo do útrob unikátního hodinového mechanismu orloje, ale bezplatně si prohlédne i další prostory Staroměstské radnice.

 

 

Staroměstský orloj je nejstarším v Čechách a jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších na světě. V roce 1410 ho sestrojil hodinář Mikuláš z Kadaně a na konci 15. století jej zdokonalil Mistr Hanuš z Růže.

V dnešní podobě má orloj tři hlavní části - nejzajímavější je astronomická část, která zobrazuje polohy nebeských těles. Pod ní je kalendářové kolo, které v 19. století namaloval Josef Mánes. Ve dvou okénkách nejhořejší části orloje se ukazuje každou hodinu procesí dvanácti apoštolů....

 

 

Dnes se na tento pražský skvost jezdí dívat turisté z celého světa a jeho fotografie nechybí na žádném propagačním materiálu o historické Praze. A Praha ví, jaký unikát má.

Bohužel se najdou vandalové, kteří posilněni alkoholem, si vybíjejí svůj adrenalin na figurách, jež orloj zdobí. Nedávno byli takto poškozeni Hvězdář a Filozof, kteří se opraveni vrátí na svá místa během měsíce května.

 

 

Další akce „Oslav Prahy“ čeká od 14. do 30. května na milovníky zlatavého moku na výstavišti v Letňanech (Praha 9). Třetí ročník „Českého pivního festivalu“ nabídne to nejlepší z produkce českých pivovarů, kuchařů, řezníků a pekařů. K ochutnání tu bude padesát značek českého piva.

Pro rodiče s dětmi je v pražské oboře Hvězda (Praha 6) na neděli 16. května připraven 2. ročník „Kašpárkování“ – dětský festival hudby, divadla a her. Kromě průvodu obřích masek, miniturnaje ve fotbale a tvůrčích dílen se děti mohou těšit na setkání se sportovci, herci a zpěváky, kejklíři a samozřejmě i s Kašpárkem.

 

 


Zpět na Milníky v řece času

 

Zpět k Mostu ?

VEZA