Zemřel profesor Heinrich Harrer 

Ve věku nedožitých 94 let zemřel světoznámý rakouský horolezec a cestovatel, profesor Heinrich Harrer
(*6. července 1912 -
U 7. ledna 2006).

Tento první pokořitel severní stěny Eigeru, byl znám především jako učitel dvanáctiletého dalajlámy v Tibetu. Jeho životní příběh byl zfilmován podle jeho nejznámější knihy Sedm let v Tibetu.

Heinrich Harrer-Museum v Hüttenbergu má ve svém archívu 100 000 fotografií, pohlednic a předmětů, které přivezl Heinrich Harrer ze svých cest. Návštěvníci spatří 4 tisíce exponátů v několika odděleních - autobiografická část pojednává o sportovním a horolezeckém životě Heinricha Harrera, další části jsou věnovány jeho jednotlivým cestám do Tibetu, Afriky, na Borneo, Surinam, Andamanské ostrovy, do Amazonie, Nové Guineii,... Multimediální program představuje pohled na svět očima Heinricha Harrera.

Ve venkovní části muzea, pod širým nebem lze spatřit vtesaný do skály symbol tibetského budhistického světa - okruh Lingkor. Je to miniaturní napodobenina svatého města Lhasy, kolem kterého vede tato zteska náboženských poutí a zde v Hüttenbergu symbolizuje touhu Tibetu po svobodě (obsazen v roce 1950 Čínou). Muzeum je od svého založení v roce 1983 víceméně evropským centrem tibetské kultury, které podporuje její zájmy i tibetský exil. Každoročně (letos od 7. do 9. července 2006) je v areálu muzea pořádán mezinárodní Festival kultur - Fest der Kulturen.

Více informací najdete v angličtině, němčině a italštině na stránkách muzea v Hüttenbergu.


Zpět na Milníky v řece času

 

Zpět k Mostu ?

VEZA