Zatímco jsou všichni rozptýleni situací na Ukrajině, WHO plánuje novou „pandemickou smlouvu”, která by jí umožnila mít pravomoci nad národními státy. Více v článku.
Originál článku publikován: 26. února 2022
V prosinci loňského roku Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila plány na “mezinárodní smlouvu o prevenci a připravenosti na pandemie“.
Podle internetových stránek Rady Evropy byl vytvořen “mezivládní vyjednávací orgán”, který se poprvé sejde příští týden 1. března.
Cílem je “předložit zprávu o pokroku 76. Světovému zdravotnickému shromáždění v roce 2023” a poté mít navrhovaný nástroj připravený k právnímu provedení do roku 2024.
Nic z toho by nemělo být velkým překvapením, vše tomu nasvědčovalo. Pokud jste dávali pozor, mohli jste pravděpodobně předpovědět téměř vše, co bude v tomto novém právním předpisu obsaženo.
Dokument s názvem “Multilateralismus v době globální pandemie: Poučení a další postup” v prosinci 2020 vydala skupina G20.
Jsou v něm podrobně popsány všechny problémy, kterým mezinárodní multilaterální organizace během “pandemie” čelily:
Jednotlivé státy nemohou samy účinně zvládnout globální veřejné hrozby, jako je pandemie COVID-19 […] překonání současné zdravotní krize a obnovy zdrojů obživy lze dosáhnout pouze prostřednictvím mnohostranných opatření na ekonomickém i sociálním poli […] Pandemie COVID-19 a její ekonomické důsledky odhalily slabiny současných opatření pro mnohostrannou spolupráci. Mezinárodní organizace s mandátem hrát vedoucí úlohu při řešení mezinárodních krizí nefungovaly efektivně.
A dále navrhuje několik řešení, včetně…
Skupina G20 by měla posílit kapacitu Světové zdravotnické organizace. Silnější a akceschopnější WHO může mezinárodnímu společenství pomoci účinněji zvládat pandemie a další zdravotní problémy. Může poskytovat systémy včasného varování a koordinovat rychlé globální reakce na mimořádné zdravotní situace.
V lednu 2021 zveřejnil thinktank EU Foundation for European Progressive Studies 268stránkový dokument s názvem „Reforming Multilateralism in Post Covid Times (Reforma multilateralismu v postcovidské době)”, který volá po “legitimnější a závaznější OSN”, navrhuje, aby se EU připojila k Radě bezpečnosti OSN, a ptá se:
Je národní suverenita slučitelná s multilateralismem?”
O několik měsíců později vydala Nadace OSN vlastní variaci na toto téma: “Reimagining multilateralism for a post-Covid future” (Přestavba multilateralismu pro postcovidovou budoucnost).
V květnu 2021 pak Mezinárodní panel pro připravenost na pandemie vydal zprávu o tom, jak se svět vypořádal s Covidem, která místy téměř doslovně opakuje dokument G20. Její podrobný rozbor jsme provedli zde.
Bývalá novozélandská premiérka Helen Clarková, předsedkyně panelu, řekla deníku Guardian…
K pandemii přispěl nedostatek globálního vedení a koordinace geopolitického napětí a nacionalismu, který oslabil multilaterální systém, jenž by měl zajistit bezpečnost světa.
Začátkem tohoto měsíce (únor 2022, pozn. překl.) se poprvé v roce 2022 sešla Komise OSN pro sociální rozvoj, která se zaměřila na “posílení multilateralismu“.
Robert Dworkin z Evropské rady pro zahraniční vztahy pak 17. února zveřejnil tento článek: Zdraví národů: Jak může Evropa bojovat s budoucími pandemiemi, který rovněž vyjadřuje znepokojení nad “selháním mezinárodní spolupráce během pandemie” a navrhuje:
EU by měla spojit snahu o reformu WHO a zvýšení jejího financování s podporou nového fondu pro mimořádné zdravotní situace, na který by dohlížela reprezentativní skupina zemí.
A tak to jde dál a dál a dál… sdělení je více než jasné.
Ještě minulý týden švédská ministryně zahraničí Anne Lindeová, která vystoupila v panelu na Mnichovské bezpečnostní konferenci, varovala, že Covid “odhalil díry” v mezinárodním řádu a že OSN, WHO a EU nemají dostatek pravomocí k tomu, aby přijaly odpovídající opatření.
Všechna znamení tu jsou a blikají jako neonová světla už několik měsíců: Nová mezinárodní legislativa pro “řešení budoucích pandemií”.
Všichni jsme věděli, že to nakonec přijde. Nyní máme časový plán a ten začíná 1. března.
Není úžasné, co všechno vám může téměř uniknout, když vás rozptyluje válka?
Když už mluvíme o válce, velmi zajímavým barometrem bude postoj, který WHO během tohoto procesu zaujme k Rusku. To, zda Rusko navrhovanou smlouvu vypoví, nebo bude z jednání vyloučeno, nám hodně napoví o tom, jak reálný konflikt na Ukrajině skutečně je a jakým směrem se bude Velký reset dále ubírat.
Pokud totiž bude samotná válka využita k dalšímu argumentování, že potřebujeme “silnější multilaterální instituce” nebo “důležité reformy v Radě bezpečnosti”, může to do jisté míry odhalit velkou agendu.
Překlad: David Formánek
Jestli se Vám líbí překlady z těchto stránek, zvažte přispění na jejich tvorbu. Příslušný odkaz najdete na každé ze stránek.
Vlk Samotář, převzato
ze stránek Otevři svou mysl
7. března 2022
Zpět na stránky Doba Covidová