Jak Big Pharma prosazuje nebezpečné léky

Jak farmaceutické firmy „Big Pharmy” prosazují nebezpečné léky a sklízí zisky

 

Pandemie odhalila moc velkých farmaceutických firem. Největší výrobci a dodavatelé léků mají moc určovat ceny, ovlivňovat regulační orgány a lobbovat u zákonodárců. Tato moc umožnila velkým farmaceutickým firmám prosazovat potenciálně nebezpečné léky

 

Video s českým dabingem je součástí stránky:

https://nastub.cz/w/fMLA7DbUH2HjaA73MwWCaf

Je tam také verze s českými titulky:

https://nastub.cz/w/iqFn7BKXS9q1PhJ4LiPjjM

 

Originál videa publikován: 9. ledna 2022

 

Vlk Samotář

 


 

Kdo podle vás rozhoduje, jestli zemřete, nebo budete žít? Většina z vás by řekla, že osud. Ale v našem pandemickém světě to je Big Pharma, řada společností vyrábějící vakcíny a léky. To oni rozhodují, kdo bude žít a kdo umře. To je dělá nebezpečně mocnými. Dovolte mi to vysvětlit, jak. Případy omikronu stoupají, mluví se o vakcínách a boosterech. Podle všech náznaků budou posilující dávky pravidelnou záležitostí. A víme, kdo z toho profituje. Big Pharma… topí se v penězích, vydírají vlády, podporují nerovnost, zavádí nahodilé podmínky, navyšují ceny, podepisují tajné dohody a přesto naše jediná volba je jejich vakcína. To je druh moci, kterou mají. Proto říkám, že v dnešním světě rozhoduje farmaceutický průmysl, jestli žijete nebo umřete. Jak k té moci přišli? Jak nebezpeční mohou být? A proč je žádná vláda nezastavila? O tom dnes budeme mluvit.

Vítejte v Gravitas Plus, dnes mám pro vás nějaké příběhy. Začneme s příběhem tohoto muže, Martina Shkreliho. Býval nejvíce nenáviděný muž v Americe. Co provedl? Prodával tento lék s názvem Daraprim, což je důležitá zbraň v boji proti malárii. Také další vážné infekcei způsobenou HIV. Byla doba, kdy tento lék Daraprim stál v přepočtu necelých 300 Kč. Pak na scénu přišel Martin Shrekli, který koupil výrobní licenci pro Daraprim a cenu navýšil o 5000 %. Slyšeli jste správně. 5000 %. Takže lék, co stával 300 Kč, se začal prodávat za 16 tisíc korun. Lidé byli rozzuření. Pacienti, lékaři, zákonodárci… všichni protestovali. Ale Shkreliho to nezajímalo.

Cummings: Vím, že se usmíváte, ale myslím to vážně, pane. Jsem vážně přesvědčen, jsem vážně přesvědčen, posloucháte?

Právník: Řekněte ano.

Shkrekli: Ano.

Moderátorka: Zákon nakonec zvítězil a Shkreli byl odsouzen za bezpečnostní podvod. Byl odsouzen k sedmi letům ve vězení a nedávno zaplatil 14 milionů dolarů k vyrovnání obvinění ze zdražování a tohle je muž, který se ani výrobou léků neživil. Vedl investiční fond. Když byl dotázán na zdražování, řekl: „Cenu bych zvýšil ještě víc, abych více vydělal.“ Musíte pochopit, odkud pochází. Jako manažer investičního fondu bylo jeho hlavní povinností vydělávat peníze pro své investory.

Shkreliho motivoval zisk. Představoval systém, který upřednostňuje zisky před životy. Systém, který chce vydělávat na nemocích, a systém, který všechny ovlivňuje. Mluvím o Big Pharma. Mají bezkonkurenční moc. Moc prosadit na trh nebezpečné léky. Moc ovlivnit politiky a regulátory. A moc maximalizovat zisky na úkor pacientů. Jak to Big Pharma dělá? S nástroji jako dezinformace. Typický příklad je opiodní krize v Americe. Co je opiod? Je to lék proti bolesti. Ovlivňuje vás jako heroin. Blokuje pocit bolesti, což je důvod, proč je návykový. Je snadné se na opioidech stát závislými. Lékaři v USA dříve přísně sledovali předepisování opioidů. Ale Big Pharma v 90. letech vycítila příležitost a začala prosazovat prostou myšlenku. Řekli, že opoidy nejsou návykové. Big Pharma vyslala své zástupce za lékaři napříč USA a jejich mise byla prostá.

Přesvědčit lékaře, aby předepisovali vyšší dávky opioidů. Mistři tohoto umění byla společnost Purdue Pharma. Jejich opiodní lék se jmenoval OxyContin. Společnost Purdue tvrdila, že OxyContin nevyvolává závislost, což byla lež. Purdue nikdy neprovedla testy k prokázání, že OxyContin je méně návykový a lékaři to nekontrolovali. Co se stalo dál? Lékaři v roce 1997 předepsali 670 tisíc kusů OxyContinu. V roce 2002 se to číslo navýšilo na 6,2 milionů předpisů ročně, což je téměř 10x více. Společnost Purdue vydělávala peníze ostošest.

Jen tento jeden lék, OxyContin, této společnosti přinesl více jak 30 miliard dolarů v příjmu. Purdue nebyla jediná firma prosazující opioidy. Firmy jako Johnson&Johnson a Teva také vyráběly opioidní léky. Opioidní krize dosáhla vrcholu v roce 2012, kdy lékaři v tom roce předepsali 255 milionů opioidů. Tisíce lidí se stalo závislými. Od roku 1999 do roku 2016 zemřelo více než 450 tisíc Američanů na předávkování opioidy. A krize je daleko od konce.

Téměř 71 tisíc úmrtí na předávkování léky v roce 2019 zahrnovalo opioid. Společnost Purdue Pharma, která tuto krizi podporovala, vyvázla jen s plácnutím přes ruku. Když čelila tisícům žalobám, vyhlásila bankrot. Její vlastníci, rodina Slackersů, museli zaplatit pouze pokutu. Žádné vězení pro podporování epidemie… namísto toho získali imunitu. Sacklersovi se na bankrotu přiživili. Než bankrot vyhlásili, vytáhli z firmy téměř 11 miliard dolarů v hotovosti. Když přišlo soudní rozhodnutí, zaplatili pouze 4,5 miliard dolarů. Jaký to pohodlný únik. Může to být ještě horší? Ano, může. Big Pharma má vliv k prosazení neověřených léků, s pomocí od svých přátel mezi regulátory.

To přesně se stalo v případě léku Aduhelm. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv tento lék loni schválil. Aduhelm vyrábí společnost Biogen. Prodává se jako lék na Alzheimerovu nemoc a jeho cena je 56 tisíc dolarů ročně. A funguje vůbec? Je jen málo důkazů, že funguje. Aduhelm byl nejprve hodnocen poradní komisí FDA, která má 11 členů, a žádný z poradců tento lék nechtěl schválit. FDA se normálně řídí touto komisí, ale v tomto případě to tak nebylo. Aduhelm byl k jejich překvapení schválen. Ukázalo se, že společnost Biogen měla úzký vztah s FDA. Její vedení se s FDA setkalo několikrát před rozhodnutím. A lék byl schválen. I když nebylo dostatek důkazů, že funguje. Jaké byly důvody za tímto schválením? Není to jasné. Tři poradci FDA v protestu proti tomuto kontroverznímu schválení rezignovali.

Zde je to, co jeden z poradců o rezignaci řekl. „Myslím si, že vydaná doporučení od komise nebyla firmou v tomto případě řádně integrovaná do procesu rozhodování.“

Než aby FDA poslouchala svoje vlastní poradce, rozhodla se věřit výrobci léku. Federální úředníci zahájili vyšetřování toho, co se skutečně stalo. FDA má být hlídacím psem pro farmaceutický průmysl. Měla by udržovat tak úzký vztah se společnostmi, které má hlídat? Skutečností je, že velká část financí FDA pochází z farma průmyslu. A kolik? 45 % jejich celého rozpočtu. Jak může FDA zůstat nestranná, když je placena Big Pharmou? Ale američtí zákonodárci stále dovolují tomuto systému pokračovat, protože Big Pharma si koupila vliv i v americkém Kongresu. Big Pharma financuje americké politiky. Největší farmaceutické firmy během voleb v roce 2020 vypsaly šeky 356 zákonodárcům. Až 11 milionů dolarů bylo rozdáno jako příspěvky na kampaň. Více peněz se utrácí za lobbování.

Farmaceutický a zdravotnický průmysl za posledních 23 let utratil téměř 5 miliard dolarů za lobbování. A trvalé lobbování má své přínosy. Big Pharma si dle zákona může stanovit ceny svých léků. Není zde prostor pro vyjednávání. Big Pharma si může účtovat tolik, kolik chce. Co se stane, když se někteří zákonodárci pokusí tento monopol ukončit? Big Pharma zaútočí zpět. Podívejte se na tohle.

PhRMA: Politici říkají, že chtějí v pojišťovacím programu Medicare vyjednat ceny léků. Ale nenechte se oklamat. Politici ve skutečnosti myslí to, že budou rozhodovat, k jakým lékům budete a nebudete mít přístup. Zavolejte Kongresu. Řekněte jim, ať si s vašimi léky nehrají na doktora. Zaplatila PhRMA.

Moderátorka: Zabraňte vstupu konkurenci, stanovte si ceny svých produktů, ovlivněte zákonodárce a najměte si armádu právníků a lobbistů k zažehnání jakéhokoliv problému. Pouze jeden typ podnikání se podobá tomuto popisu. Drogové kartely. Dodavatelé a výrobci léků fungují podle slovníkové definice kartelu. Jinak je nelze popsat. Big Pharma je nová drogová mafie.

 

Překlad: David Formánek

Jestli se Vám líbí překlady z těchto stránek, zvažte přispění na jejich tvorbu. Příslušný odkaz najdete na každé ze stránek.

 Vlk Samotář, převzato ze stránek Otevři svou mysl

19. ledna 2022

Zpět na stránky Doba Covidová

 

Zpět k Mostu ?